Lubelski ratusz wyremontuje most nad Bystrzycą

Lubelski ratusz wyremontuje most nad Bystrzycą. | foto Pixabay

wiadomosci Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie tymczasowego podparcia mostu przez rzekę Bystrzycę, w ciągu al. Unii Lubelskiej. Zgodnie z harmonogramem prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

oprac. Joanna Niećko

Opublikowano: 14 września 2020 11:50 | Aktualizacja: 14 września 2020 11:05

Na razie mniejszy remont, później kompleksowa przebudowa

 

Na ostatniej sesji Rady Miasta (3 września), radni zdecydowali o przyznaniu środków finansowych w budżecie miasta na realizację prac przy moście w ciągu al. Unii Lubelskiej. W związku z tym zostanie zaprojektowane i wykonane podparcie konstrukcji głównej płyty mostu w trzech miejscach, za pomocą stalowych ram. Takie rozwiązanie zapewni nośność podpory pośredniej, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury.

 

- Niezwłocznie przystępujemy do działań, które umożliwią dalszą eksploatację obiektu do czasu wykonania jego kompleksowej przebudowy. Docelowo obejmie ona cały odcinka al. Unii Lubelskiej wraz z budową nowych mostów. Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa na tę inwestycję - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

 

Inwestycja będzie wykonana w formule zaprojektuj i wybuduj. Otwarcie ofert wyznaczono na 28 września. Wykonawca będzie miał 50 dni od daty podpisania umowy na realizację zamówienia, czyli możliwe, że prace zakończą się jeszcze w tym roku.

 

Most nad Bystrzycą

 

Most umożliwia przejście i przejazd przez rzekę Bystrzycę z północy na południe miata, jezdnią zachodnią al. Unii Lubelskiej i łącznicą z ul. Zamojskiej w kierunku ronda Lubelskiego Lipca '80. Szerokość mostu wynosi ponad 15 m, a jego długość około 63 m. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 metrów. Obiekt posiada nośność 20 ton, ale z uwagi na jego stan techniczny, aktualnie obowiązuje organicznie tonażu do 10 ton. Most zaliczany jest do kategorii średnich. Stanowi on jeden ze 115 obiektów mostowych na terenie miasta. 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.