Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi pomagają szpitalom. Mają odciążyć personel

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lubelscy terytorialsi działają już w ponad 40. placówkach medycznych na Lubelszczyźnie. Obecnie trwa wprowadzanie żołnierzy do wszystkich szpitali w kraju, gdzie przejmują część obowiązków pracowników placówek medycznych.

Reklama

Żołnierze mierzą termperaturę, kierują ruchem pacjentów, pomagą wypełaniać anikiety i pobierać wymazy. Coraz częściej pomagają też na oddziałach szpitalnych w opiece nad pacjentami. W realizację tych zadań na Lubelszczyźnie włączyli się żołnierze 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Wspólnie z żołnierzami 2 Lubelskiej Brygady OT służą w kilku placówkach medycznych, m.in. w Zamościu i Hrubieszowie. Od kilku dni wspólnie działają w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie, gdzie jest wyjątkowo trudna sytuacja, a żołnierze pracują na oddziałach szpitalnych w 12-godzinnym systemie zmianowym. Do ich zadań należy, m.in. karmienie pacjentów, zmiana pościeli i prace porządkowe.

- Gdy dowiedziałam się, że sytuacja w szpitalu w Łukowie jest tak trudna, postanowiłam zgłosić się do pomocy. W końcu wstępując w szeregi WOT liczyłam się z tym, że kiedyś przyjdzie ten czas, będą różne zadania do wykonania. Cieszę się, że mogę pomóc, ci pacjenci naprawdę potrzebują pomocy. Mamy też świadomość, że dzięki naszej służbie odciążamy personel medyczny, który może ten czas poświęcić pacjentom - mówi szer. Sandra Wajszczuk z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej.

- Obecnie lubelscy terytorialsi działają już w ponad 40. placówkach medycznych w naszym województwie. Warto również dodać, że od ponad tygodnia żołnierze 2. LBOT wspierają swoich kolegów – terytorialsów z brygady wielkopolskiej. Wspólnie pomagają w szpitalu im. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie w opiece nad pacjentami Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelekiej Brygady Obrony Terytorialnej. - W sumie każdego dnia w naszym województwie w walkę z pandemią zaangażowanych jest około 350. żołnierzy 2. LBOT. W całym kraju już ponad 1000 żołnierzy WOT wspiera niemal 370 szpitali i innych placówek medycznych.

Terytorialsi realizują operację „Trwała Odporność” w ramach której wspierają opiekę medyczną, służby sanitarne i samorządy. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatorium, wspierają w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej i wspierają policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE