Reklama

Lubelscy naukowcy w Hiszpanii na (złoty) medal

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zbiory Politechniki Lubelskiej

Lubelscy naukowcy w Hiszpanii na (złoty) medal - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łącznie trzy złote medale otrzymali naukowcy z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Zwycięskim wynalazkiem Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii INNOVA VALENCIA 2018 (7-8.03.2018) okazała się lubelska propozycja "Magazynów Ciepła i Chłodu".

Wynalazek dra inż. Dariusza Zielińskiego i prof. Wojciecha Jarzyny z Politechniki Lubelskiej pt. „Magazyny Ciepła i Chłodu” został doceniony przez jury Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii INNOVA VALENCIA 2018 (7-8.03.2018). Rozwiązanie lubelskich naukowców otrzymało złoty medal z wyróżnieniem w konkursie głównym, a także złoty medal od Mołdawskiej Agencji Rządowej ds. Własności Intelektualnej i złoty medal od delegacji rosyjskiej.

- Jest to nowoczesne oraz ekonomiczne rozwiązanie, które może być wykorzystane zarówno w autobusach, jak i magazynach czy domach wielorodzinnych. Jego zastosowanie znacząco obniża koszty zużycia energii – mówi prof. Wojciech Jarzyna z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych. Wynalazek polega na tym, że tradycyjne baterie litowo-jonowe w pojeździe można zastąpić magazynem energii, który pozwala na tańsze zasilanie systemów ogrzewania i klimatyzacji. Dzięki temu przedłuża się żywotność akumulatorów zasilających silniki elektryczne pojazdu
i zwiększa jego zasięg.

- Zainteresowanie zwiedzających oraz jurorów było bardzo duże. Na naszym stoisku gościliśmy przez dwa dni kilkaset osób - podsumowuje dr. inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE