Reklama

Lotnisko nie zwróci nawet złotówki

Opublikowano: pon, 20 mar 2017 10:17
Autor: | Zdjęcie: LUW

Lotnisko nie zwróci nawet złotówki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czerwcu 2015 roku Komisja Europejska wydała decyzję o zmniejszeniu poziomu wydatków na budowę portu lotniczego. Wielomiesięczne negocjacje władz województwa z przedstawicielami Brukseli i Ministra Rozwoju przyniosły pozytywny efekt. Lotnisko nie zostanie obciążone korektą finansową, która zahamowałaby jego rozwój.

– Problem był poważny, ale go rozwiązaliśmy – cieszy się marszałek Sławomir Sosnowski, który poinformował dziennikarzy o wynikach rozmów z Komisją Europejską (KE) i Ministerstwem Rozwoju na temat dotacji na budowę lotniska w Świdniku.

Chodzi o tzw. koszty kwalifikowane projektu, czyli takie, które można dofinansować z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Przedstawiciele Brukseli argumentowali, że zwrot części unijnego dofinansowania jest związany z nieosiągnięciem przez lotnisko wskaźnika liczby pasażerów, którą Port Lotniczy Lublin musi odprawić do 2032 roku.

W projekcie założono, że docelowa, maksymalna liczba obsłużonych pasażerów lotniska w Świdniku ma wynieść 1,4 mln osób w ciągu roku. - W rozmowach z Brukselą podkreślaliśmy, że lotnisko z roku na rok rozwija się. W 2016 roku port odprawił rekordową liczbę ponad 377 tys. pasażerów. Ponadto w Świdniku swoją bazę ma WizzAir, a władze lotniska stale dążą do poszerzenia siatki połączeń, czego dowodem jest uruchomienie połączeń do Monachium, Tel Awiwu i Kijowa – podkreśla marszałek Sosnowski.

Według pierwszych wyliczeń lotnisku groziło odebranie nawet 40 mln zł unijnego dofinansowania. Aby zmniejszyć tę kwotę, zwiększono m.in. poziom dofinansowania poszczególnych elementów projektu. W niektórych przypadkach do 100%. Pozwoliło to na obniżenie środków do zwrotu z 40 do 24 mln zł.

Ostatecznie okazało się, że właściwym zabiegiem, pozwalającym na prawidłowe wdrożenie decyzji Brukseli było wycofanie wydatków kwalifikowalnych z deklaracji finansowej rozliczającej projekt lotniska, przekazanej do KE, bez konieczności pomniejszania kwoty dofinansowania dla tej inwestycji. Wkład unijny do projektu, zgodnie z decyzją Brukseli, nie mógł przekroczyć maksymalnego limitu wsparcia dla części budżetu RPO dotyczącej transportu. Środki unijne, które dotychczas przekazaliśmy do portu nie przekroczyły tego limitu. Dlatego stało się jasne, że poziom dofinansowania dla projektu budowy lotniska nie zmienił się, co oznaczało, że port nie odda ani jednej złotówki z przyznanego wsparcia.

– Warto było prowadzić trudne negocjacje. Warto było poświecić tak dużo czasu, żeby wykazać ze nasze lotnisko nie może być potraktowane szablonowo, jak wiele lotnisk w innych państwach Unii Europejskiej. Udowodniliśmy, że jest ono rozwojowe, dlatego zachęcam do latania z Lublina, tym bardziej, że jego oferta jest coraz bogatsza – zaznaczył marszałek.

Inwestycja w lotnisko w Świdniku kosztowała blisko 476 mln zł, z czego wydatki kwalifikowalne to 210,67 mln zł. Natomiast unijne dofinansowanie przekroczyło 144 mln zł (68,55%).


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE