Ojciec Gianfranco Casagrande, kustosz relikwii św. Augustyna, twierdzi, że głębokie zakorzenienie Leona XIV w teologii, a szczególnie w duchowości i myśli św. Augustyna, będzie korzystne dla całego Kościoła. Według niego, przyczyni się to do silniejszego zjednoczenia z Chrystusem zmartwychwstałym, ponieważ to właśnie z tego, jak podkreśla, rodzi się jedność i poczucie wspólnoty braterskiej. Przeor wspólnoty zauważa, że w historii Kościoła nie było dotąd papieża wywodzącego się z zakonu augustianów. Wyraża nadzieję, że teraz, dzięki znajomości myśli i duchowości św. Augustyna przez Leona XIV, ten wpływ będzie widoczny w nowym pontyfikacie. Leon XIV jako biskup przyjął za dewizę słowa św. Augustyna „In Illo uno unum” z komentarza do Psalmu 127, które akcentują, że mimo naszej wielości jako chrześcijan, w Chrystusie jesteśmy jednością.
W swojej pierwszej homilii po wyborze na papieża, Leon XIV zwrócił uwagę na to, że brak wiary jest przyczyną wielu współczesnych tragedii ludzkich. W swoich pierwszych, spontanicznych słowach po angielsku, Leon XIV wezwał kardynałów, aby zgodnie z psalmem, dostrzegli cuda i dary, którymi obdarza nas Bóg. Zaznaczył, że powołanie go na Stolicę Piotrową oznacza, iż Bóg powierza mu cenną wiarę chrześcijańską, której ma być wiernym opiekunem. Papież dodał, że ma się to realizować przede wszystkim poprzez świętość wiernych Kościoła.
Papież przypomniał, że w Jezusie „Bóg, aby stać się bliskim i dostępnym dla ludzi, objawił się nam w ufnym spojrzeniu dziecka, w żywym umyśle młodzieńca, w dojrzałych rysach mężczyzny, aż do ukazania się swym po zmartwychwstaniu w swoim chwalebnym ciele. W ten sposób pokazał nam wzór świętego człowieczeństwa, który wszyscy możemy naśladować”. Nawiązał również do pytania Jezusa skierowanego do uczniów o to, kim według ludzi On jest. Zauważył, że to pytanie dotyczy rzeczywistości, w której żyjemy, a odpowiedzi uczniów opisujące ówczesny świat odzwierciedlają także sytuację współczesnego człowieka.
- Również dzisiaj nie brakuje kontekstów, w których wiara chrześcijańska jest uważana za coś absurdalnego, przeznaczonego dla osób słabych i mało inteligentnych; kontekstów, w których przedkłada się nad nią inne zabezpieczenia, takie jak technologia, pieniądze, sukces, władza, przyjemności – zauważył papież. Leon XIV zaznaczył, że to właśnie w obecnym świecie mamy świadczyć o naszej wierze i odnawiać wyznanie Piotra: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego". Podkreślił, że to zadanie dotyczy zarówno każdego z nas indywidualnie, jak i całego Kościoła.
Według prowincjała polskich augustianów, nowy papież, który kształtował się w duchu misyjnej szkoły augustiańskiej, zawsze akcentował znaczenie wspólnoty i nowej ewangelizacji. O. Kuczała dodaje, że jego kazania były silnie ewangeliczne, zawsze koncentrujące się na Chrystusie, a także że dbał o młodzież i często brał udział w spotkaniach młodych augustianów. Według tego augustianina, Leon XIV ma potencjał, by połączyć spuściznę Jana Pawła II i Franciszka, harmonizując wierność doktrynie z gotowością do dialogu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.