Reklama

Reklama

KUL przygotowany na nowy rok akademicki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko, KUL

KUL przygotowany na nowy rok akademicki - Zdjęcie główne

KUL zapewnia, że jest gotowy na nowy rok akademicki, ale wprowadzono m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa | foto Tomasz Koryszko, KUL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaczyna rok akademicki. Władze uczelni zapewniają, że uniwersytet jest w pełni gotowy na powrót studentów. Poza tym, planują m.in. otwarcie nowego kierunku - judaistyki.

Reklama

- Na początku nowego roku akademickiego, w sytuacji trwającej pandemii koronawirusa, wyzwaniem dla polskich uczelni jest integracja społeczności akademickiej, prowadzenie działalności badawczo-naukowej i dydaktycznej przy obowiązujących ograniczeniach sanitarnych - podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Na I rok studiów KUL przyjął w tym roku około 3 tys. studentów. Jednocześnie wprowadzono specjalne środki, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 

- Wydałem zarządzenie obligujące do zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk, zachowywania dystansu społecznego, częstym wietrzeniu pomieszczeń. Zajęcia prowadzone są w trybie mieszanym, część online, a część stacjonarnie. Wykłady i ćwiczenia w tradycyjnej formie dotyczą studentów I roku oraz tych aktywności, w których wymagany jest bezpośredni kontakt z prowadzącym. Zajęcia stacjonarne odbywają się w małych grupach - informuje rektor.

Jego zdaniem konieczne jest budowanie wspólnoty akademickiej, bo studia, to przede wszystkim kontakt młodych ludzi z profesorami i rówieśnikami.

 

- W tej trudnej sytuacji musimy umożliwiać studentom korzystanie z życia uczelnianego, naukowego, kulturalnego, duszpasterskiego i towarzyskiego, dbając o siebie wzajemnie i przestrzegając zaleceń służb sanitarnych. Działamy w ten sposób, by studenci byli aktywni i zaangażowani w życie uczelni, a tym samym mogli odkrywać i rozwijać swoje zainteresowania naukowe i zawodowe - podkreślił ks. prof. Kalinowski.

Wskazał też, że uniwersytet jest miejscem dialogu i wymiany poglądów, które mają prowadzić do rozwoju intelektualnego, kulturowego i duchowego studentów. Podkreślił, że władze uczelni chcą odpowiadać na wyzwania jakie dziś stają przed społeczeństwem, dawać profesjonalne naukowe narzędzia, pozwalające odnajdywać się w dzisiejszym świecie oraz na rynku pracy.

 

- KUL jest miejscem, w którym młodzież otrzymuje wszechstronne wykształcenie. Jesteśmy otwarci na każdego. Zgodnie z naszą misją i Statutem stawiamy na kształtowanie całej osoby, także w sferze duchowości i świata wartości w duchu encykliki naszego najbardziej znanego wykładowcy św. Jana Pawła II +Fides et ratio+ - zaznaczył.

Przy okazji zapowiedział, że w nowym roku akademickim KUL będzie rozwijał działalność badawczo-naukową, również w kontekście zagranicznym. Analizowane są możliwości otwarcia nowych kierunków studiów m.in. judaistyki. Uniwersytet chce być również obecny w debacie publicznej poprzez opinie i komentarze swoich ekspertów. Zaplanowane są konferencje i sympozja, wydarzenia kulturalne z udziałem studentów, część z nich w formie online.

- Nasz uniwersytet otworzy pierwszy kierunek studiów międzynarodowych we współpracy z International University of Sarajevo. Odbyłem rozmowę z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, zgodziliśmy się, że potrzeba jeszcze więcej spotkań młodych ludzi z Polski i Izraela, tak by mogli wzajemnie poznawać kulturę swoich narodów i budować relacje. Powstaje również Akademia Nowoczesnych Mediów - wylicza rektor KUL.

 

Na KUL studiuje około 10 tys. osób, w tym blisko 1 tys. z zagranicy, na uniwersytecie pracuje ponad 980 wykładowców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE