reklama
reklama

Konkurs kulinarny „Kobieta Przedsiębiorcza” na Lubelszczyźnie rozstrzygnięty

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZnani są już zwycięzcy konkursu finałowego „Kobieta Przedsiębiorcza” skierowanego do przedstawicielek kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju wsi.
reklama

Konkurs "Kobieta Przedsiębiorcza"

W niedzielę (3 września) w Urszulinie przedstawiono zwycięzców konkursu finałowego „Kobieta Przedsiębiorcza” skierowanego do przedstawicielek kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju wsi. W wydarzeniu uczestniczyła posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, a Zarząd Województwa Lubelskiego reprezentował członek zarządu Zdzisław Szwed. Gwiazdą wieczoru była Edyta Geppert.

reklama

Przez ostatnie cztery lata panie rywalizowały ze sobą na płaszczyźnie kulinarnej i rękodzielniczej podczas konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, a motywami przewodnimi były lubelskie jabłka, zioła i kasza oraz owoce miękkie. Nowa odsłona konkursu polegała na wyszukaniu i wykonaniu potrawy o minimum 25-letniej recepturze, ściśle związanej z regionem lubelskim, oraz zaprezentowaniu dania przed komisją konkursową. Przepisy powinny znajdować się w starych książkach kucharskich lub domowych zeszytach z przepisami kulinarnymi, a wybrane potrawy powinny spełniać kryteria wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

reklama

Do finału zakwalifikowało się 60 stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich, które zmierzyły się ze sobą w Urszulinie. Komisja konkursowa oceniła przygotowanie potraw, produktów i przetworów kulinarnych i wybrała zwycięzców.

Zwycięzcy i wyróżnienia

I miejsce (7 tys. zł) trafiło do KGW Godziszowianki w Godziszowie Trzecim (pow. janowski) za danie – kaczka z jabłkami,

II miejsce (5 tys. zł) – KGW w Cycowie (pow. łęczyński) – bryzol z jelenia,

III miejsce (3 tys. zł) – KGW Malwianki w Kocku (pow. lubartowski) – szynka gotowana na sianie,

reklama

5 wyróżnień po 1000 zł, które trafiły do:       

KGW Nowe Zadybie (pow. rycki) – racuszki ze zsiadłego mleka,   

KGW w Sętkach (pow. radzyński) – knedle faszerowane po polsku,        

KGW Sami Swoi Zastawie Kolonia i Łany (pow. krasnostawski) – gołąbki z grzybami,     

KGW Zezulin Drugi (pow. łęczyński) – bułeczki z ziemniakami z nadzieniem śliwkowym,        

KGW w Tyśmienicy (pow. parczewski) – karp w śmietanie.

- Konkurs „Kobieta Przedsiębiorcza” polegał na odtworzeniu tradycyjnych receptur z książek kucharskich i zaprezentowaniu potrawy zgodnie z zasadami savoir-vivre. Rozgrywki kulinarne w naszym województwie od lat gromadzą pokaźną liczbę kół gospodyń wiejskich, a śledzenie ich rywalizacji jest wspaniałym i pouczającym wydarzeniem. Serdecznie gratuluję wszystkim kołom, które dostały się do finału, bo swoją pracowitością potwierdzają, że warto przekazywać bogactwo kulinarnego dziedzictwa - mówił Zdzisław Szwed z Zarządu Województwa Lubelskiego.

Półfinały w powiatach

Od kwietnia do lipca 2023 roku rozstrzygnięto 20 półfinałów na szczeblu powiatowym, podczas których nagrodzono laureatów I, II i III miejsca w każdym powiecie. Nagrodami rzeczowymi były: I miejsce – wyjazd studyjny do Strasburga, gdzie laureaci zapoznają się z tajnikami produkcji produktów regionalnych i ich wprowadzania do sprzedaży, II miejsce – porcelanowy serwis obiadowy, III miejsce – porcelanowy serwis kawowy.

„Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” 2019-2023

Co roku konkursy organizowane przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL oraz Krajową Sieć Obszarów Wiejskich cieszyły się zainteresowaniem. Do pierwszej edycji w 2019 roku zgłosiło się 66 kół gospodyń wiejskich, rok 2020 przyniósł 234 koła, w 2021 roku było 308 kół i stowarzyszeń, z kolei w ubiegłym roku – aż 356 kół. W 2022 roku zaprezentowano 370 potraw, 336 ciast oraz 164 wyrobów rękodzielniczych. Województwo Lubelskie zajmuje czołowe miejsce w kraju pod względem liczby Kół Gospodyń Wiejskich. Możemy poszczycić się 1431 kołami i stowarzyszeniami działającymi na ich prawach, które są zarejestrowane w ARiMR. Ten wynik plasuje województwo na trzecim miejscu zaraz po województwie wielkopolskim (1697) i województwie mazowieckim (1627). 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama