Reklama

Komunikacja miejska w Lublinie – podsumowanie 2019 roku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZTM w Lublinie

Komunikacja miejska w Lublinie – podsumowanie 2019 roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok 2019 powoli dobiega końca. Zakończenie pewnego etapu to dobry czas na podsumowania. ZTM w Lublinie przypomniał najważniejsze wydarzenia minionego roku z "życia" lubelskiej komunikacji miejskiej.

Nowy tabor

Podpisano trzy umowy na dostawę nowych elektrycznych pojazdów. Tabor komunikacji miejskiej powiększy się łącznie o 20 elektrobusów oraz 15 przegubowych trolejbusów. Wartość kontraktów zawartych z firmą Solaris przekracza 106 mln zł. Wraz z dostawą autobusów elektrycznych zostanie dostarczona także infrastruktura do ich ładowania. Pierwsze trolejbusy trafią do Lublina w listopadzie 2020 roku. Zakończenie dostaw autobusów elektrycznych planowane jest we wrześniu 2021 roku. Dodatkowo z końcem roku zostały ogłoszone kolejne postępowania na dostawę łącznie 12 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych. Dostawy pojazdów w ramach tych postępowań przewidziano w latach 2021-2022.


Nowy system biletu elektronicznego

Konsorcjum firm: Mera Systemy i R&G Plus zaprojektuje, dostarczy i wdroży nowy systemu biletu elektronicznego. ZTM w Lublinie podpisał umowę z Wykonawcą na realizację tego zadania. W ramach tego projektu zostaną uruchomione nowoczesne, niedostępne dotychczas w lubelskiej komunikacji miejskiej metody pobierania opłat. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej oferty taryfowej. Możliwe będzie wprowadzenie m.in. degresywnej taryfy przystankowej (check in/out). W praktyce oznacza to, że pasażer zapłaci za tyle przystanków, ile przejechał. Ponadto zostanie uruchomiona możliwość zakupu biletów okresowych na dowolną, zadaną liczbę dni. Z kolei rozwiązanie w postaci elektronicznej portmonetki pozwoli na gromadzenie środków w celu zakupu biletów. Uruchomienie systemu planowane jest na sierpień 2021 r.


Nowa umowa powierzenia usług transportowych

Gmina Lublin podpisała z miejskim przewoźnikiem MPK Lublin - Spółka z o.o. nową umowę powierzenia usług transportowych. Przedmiotem umowy jest określenie zasad świadczenia przez MPK na rzecz Miasta usług komunikacji miejskiej. Umowa określa miedzy innymi zakres i standardy świadczenia usług, warunki techniczne dotyczące taboru oraz prognozowaną ilość wozokilometrów na kolejne lata. Umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. i będzie obowiązywała do dnia 31 grudnia 2029 r.


Pierwszy Park&Ride

Z końcem października został oddany do użytkowania pierwszy w Lublinie parking typu Park&Ride. Został on zlokalizowany przy granicy miasta na terenie nowo wybudowanej pętli „Choiny”. Parking jest przeznaczony dla osób, które dojeżdżają z przedmieść, sąsiednich gmin i korzystają z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują podróż do centrum miasta. Parking przeznaczony jest dla 54 samochodów osobowych, zawiera także 4 stanowiska typu Kiss&Ride, przeznaczone do krótkiego postoju dla samochodów, które podwożą osoby korzystające z komunikacji miejskiej. W rejonie parkingu znajdują się wiaty wypoczynkowe oraz miejsce na około 100 rowerów.


Bezpłatne przejazdy dla seniorów

Od 1 kwietnia br. z bezpłatnych przejazdów korzystają osoby, które ukończyły 65 rok życia.Zapisy uchwały nie wprowadzają ograniczeń ze względu na miejsce zamieszkania. Ulga obejmuje wszystkie osoby, które ukończyły 65 rok życia. Z uprawnienia mogą korzystać także mieszkańcy innych miejscowości.


Nowe odcinki trakcji trolejbusowej

Oddano do użytkowania nowe odcinki trakcji trolejbusowej na ulicach: Grygowej, Mełgiewskiej, na ul. Chodźki od istniejącej pętli trolejbusowej do ul. Smorawińskiego, na ulicach Smorawińskiego, Szeligowskiego oraz Choiny. Trolejbusy korzystają z ponad 70 km trakcji, z czego większość powstała w ramach projektów unijnych zrealizowanych w ostatnich latach.


Nowe odcinki buspasów

Oddano do użytkowania buspasy o długości ok. 7 km na ulicach: Grygowej, Droga Męczenników Majdanka, Fabryczna i Lubelskiego Lipca 80.


Infrastruktura przystankowa

Zamontowano ponad 40 nowych wiat przystankowych. W większości są to podświetlane wiaty wykorzystujące jako źródło energii panele fotowoltaiczne. Ponadto 9 przystanków komunikacji miejskiej wyposażono w wyświetlacze dynamicznej informacji pasażerskiej. Docelowo, po zakończeniu inwestycji drogowych i uruchomieniu nowych wyświetlaczy zlokalizowanych przy ul. Rondo Lubelskiego Lipca, na terenie miasta będzie 86 wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej, informujących o rzeczywistej godzinie przyjazdu autobusu i trolejbusu.


Zmiany w ofercie przewozowej

Miniony rok to „porządki” w numeracji linii trolejbusowych. W wyniku przeprowadzonych ankiet wśród pasażerów trzy linie trolejbusowe otrzymały nowe numery: linia 10 zmieniła się w 150,
19 w 162, zaś linia 162 przenumerowała się w 202.

W związku z otwarciem wiaduktów wróciła obsługa komunikacyjna ul. Grygowej. Dodatkowo linia nr 155 wszystkimi kursami została wydłużona do przystanku Pancerniaków 02 po trasie Mełgiewska – Grygowej. Ponadto, po zakończonych inwestycjach drogowych komunikacja miejska znów korzysta z ronda przy Gali oraz z ul. Kalinowszczyzna. Oddano również do użytkowania nową pętlę komunikacyjną na ul. Choiny, w rejonie granicy miasta Lublin. Tym samym nastąpiło wydłużenie tras przejazdu linii nr: 18, 156, 160 i 950 do nowego miejsca nawrotowego. Z nowej pętli, z tym że po drugiej stronie miasta, korzysta również linia 17, która została wydłużona we wszystkie dni tygodnia do przystanku Abramowicka – Dominów.

Komunikacja miejska dojeżdża do kolejnych podlubelskich miejscowości. Wybrane kursy linii nr 17 zostały skierowane do gminy Jabłonna. Z kolei do gminy Spiczyn dowożą pasażerów wybrane kursy linii 22. Dodatkowo autobusy linii nr 12 zostały skierowane we wszystkie dni tygodnia wybranymi kursami do miejscowości Stasin. Zmiany objęły również Świdnik. Uruchomiono dodatkowe kursy na linii 55, zaś linia 35 zmieniła trasę przejazdu.

W związku z wnioskami pasażerów została przywrócona trasa przejazdu linii nr 21 w obu kierunkach przez ul. Kunickiego i ul. Nowy Świat.


Działania promocyjne

Jak co roku nie zabrakło również działań promocyjnych. Czas wakacji to oczywiście kolejny sezon linii turystycznej. W tym roku na trasę wyjechał trolejbus ZIU-tek. Nowością było kursowanie linii zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Nie inaczej jak w latach ubiegłych w okresie od 16 do 22 września świętowaliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Po zeszłorocznym sukcesie, jakim okazały się owłóczkowane przystanki, poszliśmy krok dalej i udekorowaliśmy przegubowy trolejbus. „Włóczkowa instalacja” kursowała przez cały tydzień zamiennie na liniach 151 i 158. Dodatkowo, 20 września na ul. Krótkiej stanął nasz namiot konsultacyjno-informacyjny. Była to doskonała okazja do bezpośrednich spotkań
z mieszkańcami i pasażerami.  

6 grudnia zorganizowaliśmy „Mikołajki z komunikacją miejską”. Świąteczny trolejbus kursujący na bezpłatnej linii „Mikołajki” oraz kierowcy i kontrolerzy w roli Mikołajów, to elementy tej akcji.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE