Kim była Franciszka Arnsztajnowa?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: wikipedia / Franciszka Arnsztajnowa [po lewej] wraz z rodzeństwem

Kim była Franciszka Arnsztajnowa? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 19 lutego w Trybunale Koronnym oraz w kamienicy przy ul Złotej 2 miały miejsce obchody 153. urodzin Franciszki Arnsztajnowej.


Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmu „Album Rodzinny” (reż. Andrzej Titkow) oraz dyskusja panelowa wokół postaci pisarki z udziałem Grzegorza Linkowskiego, prof. Adama Kopciowskiego (UMCS), prof. Józefa Ferta (KUL), prof. Sławomira Jacka Żurka (KUL) oraz Andrzeja Titkowa.

Kim była?

Córką dyrektora Towarzystwa Kredytowego Miasta Lublin – Bernarda Meyersona i pisarki Malwiny Meyersonowej z Horowitzów. Mieszkała na lubelskim Starym Mieście przy ul. Złotej 2. Jej mężem był znany lubelski lekarz Marek Arnsztajn,  z którym prowadziła działalność społeczną. Franciszka Arnsztajnowa była poetką i społeczniczką. Publikowała w prestiżowych czasopismach, takich jak warszawska Kamena, krakowskie Życie, Kurierze Polskim czy Ateneum.

Była żydówką zasymilowaną do kultury polskiej. Konrad Bielski [lubelski poeta] we wspomnieniach pisał:

- Franciszka Arnsztajnowa tkwiła już bez reszty w kulturze i tradycji polskiej. Patriotka, ofiarna bojowniczka o wolność – jak to już poprzednio wspomniałem, dom swój i wszelkie siły oddała walce o niepodległość  [źródło: Teatr NN]

Wraz z Józefem Czechowiczem napisała „Stare Kamienie”. Przy ulicy Złotej 2 prowadziła salon literacki.

W 1934 roku wyjechała z Lublina do Warszawy. Okoliczności jej śmierci są nieznane, prawdopodobnie została zamordowana w obozie zagłady w Treblince.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji wideo z obchodów urodzin Arnsztajnowej.




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE