Reklama

Interaktywna ławka, która dziękuje… dawcom narządów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Interaktywna ławka, która dziękuje… dawcom narządów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W środę na Starym Mieście obok Trybunału Koronnego w Lublinie stanęła nietypowa instalacja z pozoru zwyczajna, drewniana ławka kryje w sobie historie osób po przeszczepie, które dziękują swoim dawcom i ich rodzinom. W ten oryginalny sposób Ministerstwo Zdrowia promuje w ramach kampanii \"Zgoda na Życie\" transplantologię.

   Instalacja z daleka wydaje się być kolejnym użytkowym elementem w przestrzeni miejskiej – ławka ma co prawda nietypowy kształt i wyróżnia się nowoczesnym designem, ale jej prawdziwe znaczenie można poznać dopiero, kiedy się do niej podejdzie bliżej.

„Cześć Przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem” – mówi Robert, jedna z osób dziękujących swojemu dawcy w nagraniu, które odtwarzane jest za pośrednictwem instalacji – „Nazywam się Barbara. Jestem 16 lat po przeszczepieniu wątroby. Dziękuję dawcy, dziękuję jego rodzinie – zawsze w moim sercu pozostaną jako najlepsi przyjaciele” – słyszymy w kolejnym podziękowaniu.

   W nagraniu wzięły udział m.in. osoby związane ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca. Za projekt i realizację niecodziennej ławki odpowiedzialna jest Fabryka Komunikacji Społecznej oraz Anna Czarnota, absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP, scenografka. Jak wyjaśnia artystka, koncepcja odnosi się do tematu transplantologii nie tylko poprzez mechanizm audio, ale również w warstwie symbolicznej.

„Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii – znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca – tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może <<wrócić>> do kogoś innego” – mówi artystka – „Jednocześnie element roślinny pomnika nawiązuje do słowa <<transplantacja>> i tym samym słów <<szczepić>>, <<sadzić>> – rośliny kwitnące w pomniku symbolizują życie” – dodaje.

   Nie jest to pierwsza inicjatywa organizowana w ramach kampanii ”Zgoda na życie”, w którą zaangażowało się Miasto Lublin. W ramach współpracy z Fabryką Komunikacji Społecznej na początku tego roku Urząd Miasta oficjalnie poinformował o włączeniu się w lokalną odsłonę kampanii Ministerstwa, zachęcając mieszkańców do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli. Deklarację można wypełnić elektronicznie pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl. Interaktywna ławka gościć będzie na Starym Mieście do piątku 22 lipca. Lublin jest piątym po Kielcach, Katowicach, Oświęcimiu i Opolu, miastem, do którego przyjechała instalacja. Po dwóch tygodniach wyruszy do kolejnych miast, które zaangażowały się w kampanię „Zgoda na życie”.

   Województwo lubelskie znajduje się wśród regionów o najmniejszej liczbie pobrań narządów od zmarłych dawców. W 2014 r. wskaźnik liczby dawców/1 mln wyniósł 8,6(1) i był tym samym trzykrotnie mniejszy od regionów wykazujących największą aktywność w tym zakresie. Na 23 szpitale z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 6 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych(2).

   Więcej szczegółów na temat kampanii „Zgoda na życie” znaleźć można na stronie internetowej zgodanazycie.pl.

Kampania „Zgoda na życie”

Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zgodanazycie.pl.

1)Biuletyn Informacyjny nr 1 (23), Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do spraw transplantacji „POLTRANSPLANT”, str. 27, Tabela nr 5 „Liczba pobrań od zmarłych w latach 2009-2014 – poszczególne województwa”.

2)Biuletyn Informacyjny nr 1 (23), Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do spraw transplantacji „POLTRANSPLANT”, str. 27 Tabela nr 6 „Aktywność szpitali w programie identyfikacji zmarłych dawców narządów wg województw”.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE