Reklama

Hakerzy przed sądem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Hakerzy przed sądem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 150 mln złotych ukradł gang cyberprzestępców, zajmujący się czyszczeniem kont klientów. Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko członkom tej grupy.


Na ławie Sądowej zasiądzie 18 osób, w tym trzech szefów międzynarodowego gangu. Śledczy podkreślają, że w jego działalność zaangażowanych było pół tysiąca osób z całej Europy. Przestępcy korzystali z tzw. fishingu - wykorzystywali  złośliwe oprogramowanie by zdobywać dane dotyczące bankowości elektronicznej.

Śledztwo trwało wiele miesięcy. Włączono do niego ponad 300 postępowań z całego kraju. Prokuratorzy zebrali w sprawie kilka tysięcy dowodów: karty bankomatowe, nośniki danych, telefony komórkowe i dokumentację bankową. Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia. Gang działał od czerwca 2011 roku do kwietnia 2016 roku. W jego skład wchodzili Polacy i Łotysze. Poszkodowanymi były osoby fizyczne, firmy, oraz instytucje z krajów UE.

Grupa była doskonale zorganizowana, miała wielopoziomową strukturę. Na jej szczycie stali hakerzy, prawdopodobnie rosyjscy, którzy tworzyli i stosowali złośliwe oprogramowanie służące do okradania i przejmowania kont. Inni zakładali konta bankowe na które trafiały skradzione pieniądze.

Szef Prokuratury Krajowej w Lublinie, Maciej Florkiewicz – przypomina, że to pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie. Przed sądem stanęło już 48 członków grupy, z czego 46 dostało już prawomocne wyroki.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE