Reklama

Ginące plemiona w CSK

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: CSK

Ginące plemiona w CSK - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Ginące plemiona" to wystawa fotografii z podróży Krzysztofa Weremy do Nambii. Od dziś będzie można oglądać ją w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Wystawa „Ginące plemiona” jest efektem wyjazdu Weremy do Nambii w 2013 roku. Fotograf skupił się głównie na obszarze Kunene, nazwanym też Kaokalandem. Ten rejon zamieszkiwany jest przez plemię Himba.

Jest to grupa etniczna, funkcjonująca od 1870 roku, obecnie jej liczebność szacowana jest na ok. 25 tys.. Jej członkowie prowadzą koczowniczy tryb życia i zajmują się głównie pasterstwem oraz hodowlą kóz i bydła.

Jednym z niebezpieczeństw dla plemienia jest częsty brak wody oraz głód. Spowodowane jest to nieustannym przenoszeniem się w bardziej żyzne tereny, których w Afryce jest coraz mniej. Dodatkowo dużym problemem na terenach afrykańskich jest epidemia AIDS. Plemię Himba znajduje się obecnie poza obszarem epidemii choroby, natomiast przewiduje się, że w niedługim czasie dotknie ona jego członków.

Fotografie Krzysztofa Weremy portretują świat w minimalnym stopniu skażony cywilizacją oraz ludzi, którzy w świecie współczesnym muszą jakoś funkcjonować. Efektem pracy fotografa są m. in. zdjęcia kobiet w tradycyjnym, plemiennym stroju, robiące zakupy w supermarkecie.
Werema idealnie uchwycił moment niknącego na naszych oczach afrykańskiego świata plemiennego.

Krzysztof Werema jest fotografem, podróżnikiem i archeologiem. Swoje prace wystawiał w Polsce i za granicą. Obecnie pracuje nad kilkoma długofalowymi projektami. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych, m.in. PX3 Paris, International Photographer of the Year.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się dzisiaj o godzinie 19:00 w Foyer Sali Kinowej CSK.

Wystawa będzie można oglądać w:
wtorek, czwartek, piątek, sobota 12:00–20:00
środa 10:00–18:00
Wstęp na wystawę jest wolny.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE