Świadczenia emerytalno-rentowe co miesiąc wypłacane są w kilku określonych wcześniej terminach. ZUS przelewa je – lub listonosz dostarcza pieniądze – 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Jeśli termin płatności świadczenia przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, to świadczenie wypłacane jest wcześniej. Jak dokładnie będzie to wyglądać w pierwszych tygodniach 2024 roku?
Wypłata świadczeń w 2024 roku. Kiedy spodziewać się renty lub emerytury?
I z taką sytuacją – czyli wypłacaniem świadczeń wcześniej – mamy do czynienia w styczniu. 6 stycznia przypada bowiem w sobotę, co oznacza to, że osoby, które zwykle w tym dniu otrzymywały świadczenie, otrzymają ją wcześniej. A konkretnie najpóźniej w piątek, 5 stycznia. Pozostały terminy odbywać się będą w terminie, czyli 5, 10, 15, 20 i 25 stycznia.
Cześć emerytów i rencistów na pieniądze będzie musiała jednak poczekać dłużej, bo aż do lutego. Powód? Nowy Rok. Jak wyjaśnia Monika Kiełczyńska z ZUS, osoby, którym ZUS miałby wypłacić świadczenia 1 stycznia 2024 roku, ze względu na to, że jest święto i tego dnia nie pracują banki, ani nie chodzą listonosze, otrzymali je w grudniu. Tym samym cieszą się z podwójnych pieniędzy w tym miesiącu (pierwszą wypłatę otrzymali według planu 1 grudnia). A to znaczy, że pierwszą – trzymając się kalendarza – wypłatę w 2024 roku dostaną dopiero w lutym, przy okazji wpływu kolejnego świadczenia. Oczywiście to tylko kwestie formalne – osoby, które to spotka, naturalnie nic nie tracą. Zamiast wypłat w grudniu, styczniu i lutym dostają: dwie w grudniu, a kolejną w lutym.
Nowy rząd, nowe porządki. Co z 13. i 14. emeryturą?
Po wygranych przez koalicję PO-Trzecia Droga-Lewica wyborach wiele osób zastanawiało się, co dalej ze sztandarowymi programami, które zostały wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość. Spekulowano m.in. o likwidacji 500 plus oraz dodatkowych świadczeń dla seniorów. Dziś już wiadomo, że nic takiego nie będzie miało miejsca.
Od 1 stycznia świadczenie rodzinne 500 plus wzrasta do kwoty 800 złotych, a o swoje dodatkowe pieniądze nie muszą się również martwić emeryci i renciści.
Pomoc społeczna, pomoc dla rodzin, to taka normalna, ludzka twarz państwa. W XXI wieku to jest norma dla ludzi z mojego pokolenia. Dla mnie to są pewne standardy, które tutaj w Polsce są zbudowane. Mamy dużo spraw do załatwienia, ale ludzie, którzy mają dzieci, mają rodziny, potrzebują tej pomoc
– tłumaczył Michał Kołodziejczak z Agrounii, który w nowym rządzie został wiceministrem rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Ci seniorzy po urodzinach doczekają się wyższego dodatku do emerytury. Nie muszą nawet składać wniosku
Premier Donald Tusk przyznał, że w projekcie budżetu na 2024 rok są środki na finansowanie 800 plus, 13. i 14. emerytury oraz na podwójną waloryzację rent i emerytur, jeśli inflacja przekroczy 5 procent.
Już wiadomo, że większość świadczeniobiorców otrzyma 13. emeryturę wraz z kwietniową wypłatą. Natomiast osoby pobierające świadczenia przedemerytalne otrzymają je w maju 2024. Jego kwota będzie ustalona w wysokości emerytury minimalnej po waloryzacji 1 marca każdego roku.
Natomiast 14. emeryturę uprawieni otrzymają w drugiej połowie roku. Tak, jak to miało miejsce w poprzednich latach, świadczenia będą wypłacane z urzędu, co oznacza, że aby je otrzymać, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.