Reklama

Dziś piąta rocznica wyboru papieża Franciszka – kim jest Jorge Mario Bergoglio?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: wiez.com.pl

Dziś piąta rocznica wyboru papieża Franciszka – kim jest Jorge Mario Bergoglio? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 13 marca 2013 roku Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. papieża i 8. Suwerena Państwa Watykańskiego.


Kim jest papież Franciszek?

Zanim został wybrany na papieża był arcybiskupem Buanos Aires, prymasem Argentyny, a w latach 2001-2013 kardynałem. Jest pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki, pierwszym od VIII wieku (po Grzegorzu III) papieżem spoza Europy, pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym papieżem zakonnikiem od XIX wieku (po Grzegorzu XVI).
Wybór Jorge Mario Bergoglio był dla świata zaskoczeniem. Po abdykacji  Benedykta XVI wszyscy spodziewali się wyboru papieża znacznie młodszego, a  po przybraniu nowego imienia – Franciszka – nieustannie spekulowano o nawiązaniach do św. Franciszka z Asyżu i kierunku pontyfikatu.

Zmiany w Watykanie

Pierwszym sygnałem zmian w stolicy apostolskiej była zmiana miejsca zamieszkania. Papież z Pałacu Apostolskiego przeniósł się do Domus Sanctae Marthae – jest to dom w Watykanie, znajdujący się w pobliżu Bazyliki Świętego Piotra. Dodatkowo Ojciec Święty zrezygnował z tytułów honorowych, m. in. prałata honorowego Jego Świętobliwości czy infułata. Po Watykanie porusza się pieszo, a Pierścień Rybaka, który nosi nie jest złoty a pozłacany.

Poglądy papieża Franciszka

Pięć lat pontyfikatu Ojca Świętego to szczególne zwrócenie się ku ludziom ubogim i krytyka polityki wolnorynkowej, gdy ta szkodzi człowiekowi. W 2015 roku z okazji Roku Świętego Miłosierdzia papież wydał księżom spowiednikom pozwolenie na rozgrzeszanie kobiet, które dokonały aborcji. Apeluje też o szacunek i niedyskryminowanie homoseksualistów, jednocześnie przepraszając ich za dotychczasową marginalizację w środowiskach kościelnych.

Wybór papieża Franciszka okazał się zaskoczeniem. Uwagę wiernych skierował ku peryferiom Kościoła. W swoich poglądach i poczynaniach nawiązuje bezpośrednio do działań św. Franciszka z Asyżu, jego prostoty i bliskości z drugim człowiekiem.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE