Reklama

Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: kmpsp.lublin.pl/

Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.


Międzynarodowy Dzień Strażaka został zainicjowany przez australijskiego strażaka w 1998 roku, ku pamięci tragicznie zmarłych, podczas akcji ratowniczo-gaśniczej, pięciu kolegów.
Na dzień obchodów święta wybrano 4 maja – jest to dzień wspomnienia w kościele katolickim św. Floriana – patrona wszystkich strażaków.

W Polsce święto zostało oficjalnie ustanowione przez Sejm w 2002 roku. Od 2003 roku jest ono obchodzone jako święto zawodowe PSP i OSP. Bardzo często obchody łączą się z wręczaniem nagród, odznaczeń czy nominacji oficerskich i aspiranckich.

W województwie lubelskim obchody rozpoczęły się już o godzinie 9:00. W Kurowie Dzień Strażaka połączony jest z przekazaniem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla tutejszej OSP. Uroczystości rozpoczęła się o godz 11:45 zbiórką pododdziałów OSP na Starym Rynku. Natomiast w gminie Wojsławice, w powiecie chełmskim, święto połączone jest z jubileuszem 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. W południe, w kościele pw. Michała Archanioła odprawiona została msza w intencji strażaków. Druhowie otrzymali medale i odznaki za długoletnią pracę. Po mszy miała miejsce prezentacja sprzętu pożarniczego na boisku, przy szkole w Wojsławicach Kolonii.

Czym różni się Państwowa Straż Pożarna od Ochotniczej Straży Pożarnej? Otóż PSP to grupa zawodowa, wyspecjalizowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt. Komendant Główny PSP podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. OSP jest także wyposażona w specjalistyczny sprzęt, natomiast jest to organizacja społeczna, w której, w skład wchodzą ochotnicy.

Dodajmy: od początku roku PSP wraz z OSP interweniowała już 1592 razy. W tym miesiącu ugasiła 5 pożarów oraz 10 razy czuwała w miejscu zagrożonym.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE