Reklama

Diety radnych do obniżki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Diety radnych do obniżki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni dyskutowali o pomyśle obniżenia diet tym radnym, którzy nie są członkami komisji stałych. Diety będą mniejsze o około 150 zł.

Sesja Rady Powiatu rozpoczęła się od wniosku Krzysztofa Tymoszuka o zdjęcie punktu dotyczącego obniżenia diet z programu obrad. Radny K. Tymoszuk apelował:

Proponuję zdjęcie tego punktu z porządku obrad, ponieważ może pan starosta przemyśli pomysł współpracy z radnymi opozycji. Tu nie chodzi o 150 złotych.

Wniosek ten nie został jednak przyjęty.

Dyskusja nad projektem uchwały była bardzo długa. Odbyła się jednak bez większości radnych opozycyjnych. Z grupy radnych opozycyjnych został jedynie Krzysztof Fornal i Henryk Tymosz. Jak się okazało, zaproponowany przez Zarząd Powiatu projekt posiadał liczne błędy. Zauważył je K. Fornal. Według zaproponowanego projektu członek Zarządu Powiatu pracuje mniej niż Przewodniczący Rady Powiatu. Zaproponowane stawki nie uwzględniają wszystkich radnych, co sprawia, że niektórzy nie powinni otrzymać nic.

Jestem radnym i członkiem komisji rewizyjnej, ale według projektu uchwały nie kwalifikuję się do żadnej kategorii, czyli moja dieta wyniesie 0 zł.

Radny K. Fornal rozumie motywację nagradzania radnych za ich aktywność, ale widzi w projekcie uchwały niedociągnięcia, które o tym nie świadczą.

W ubiegłej kadencji radny Longin Kajka złożył wniosek o powiększenie składu komisji o jego osobę. Rada go jednak do tej komisji nie wybrała. Jeżeli któryś z radnych zgłosi się do prac komisji i nie zostanie wybrany, będzie traktowany jak ci radni, którzy nie chcieli pracować w żadnej komisji?

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że powodem wprowadzenia zmian jest motywacja radnych do pracy. Radny K. Fornal zadał pytanie retoryczne: czy ci radni, którzy nie pracują w żadnych komisjach, ale składają szereg interpelacji, pracują mniej?

Do projektu uchwały zostały wprowadzone poprawki. Zanim jednak doszło do głosowania głos w dyskusji zabrał Henryk Tymosz. Przypomniał powody niezgłoszenia się radnych opozycyjnych do prac komisji stałych.

Dobrym obyczajem było wybieranie przewodniczącego komisji rewizyjnej z opozycji. Na znak solidarności z kolegą nie zgłosiliśmy się do żadnej komisji. Dziś poczułem się jak nierób. Przez 16 lat pracy w Radzie Powiatu pracowałem w komisjach. Przez te lata byli tacy, którzy dziś zasiadają w Zarządzie Powiatu, a wcześniej nie pracowali w żadnej komisji. Nie jestem tu dla diety. Jeśli będzie taka wola, będę pierwszym, który zagłosuje za pracą bezdietową.

Do słów radnego, który przypomniał, że proponowany przez opozycję na stanowisko przewodniczącego komisji rewizyjnej radny nie został przyjęty, odniósł się radny Andrzej Wisiński.

Nie mów, że nie chcieliśmy radnego opozycyjnego jako przewodniczącego komisji rewizyjnej. Chcieliśmy, ale innego.

Radni opozycyjni pozostają jednak na stanowisku, że to oni powinni sami wybierać swojego przedstawiciela.

Po długiej dyskusji i wprowadzeniu poprawek, doszło do głosowania. 12 radnych zagłosowało "za" obniżeniem diet radnym niepracującym w komisjach stałych. Dwóch radnych (Henryk Tymosz i Krzysztof Fornal) wstrzymało się od głosu.

Po wprowadzeniu zmian radni otrzymają następujące wynagrodzenie za swoją pracę.

Przewodniczący Rady Powiatu – 110% (1943,10 zł), 

Radny pełniący nieodpłatnie funkcję członka Zarządu Powiatu – 100% (1766,46 zł), 
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, przewodniczący Komisji Rewizyjnej i przewodniczący stałych komisji Rady Powiatu – 80% (1413,17 zł), Z
Zastępca przewodniczącego i sekretarz Komisji Rewizyjnej, zastępcy przewodniczących stałych komisji Rady Powiatu – 70% (1236,52 zł), 
Radni będący członkami stałych komisji Rady Powiatu i Komisji Rewizyjnej – 60% (1059,88 zł), 
Pozostali radni – 50% (883,23 zł) .  


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE