Reklama

Dialog polsko-ukraiński w Lublinie [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: gazetaprawna.pl

Dialog polsko-ukraiński w Lublinie [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 17 kwietnia poznamy sztukę i kulturę naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Dzień ukraiński w Chatce Żaka.

Obecność Ukraińców w Lublinie od zawsze była naturalną konsekwencją geograficznej i państwowej bliskości Polski i Ukrainy. W latach 20-tych ubiegłego stulecia w Lublinie osiedliła się grupa ukraińskich emigrantów politycznych i wojskowych, którzy musieli opuścić ojczyznę po klęsce walk o niepodległość Ukrainy. Od tego okresu zaczęło rozwijać się w Lublinie ukraińskie życie kulturalne i oświatowe.

Dziś liczba obywateli ukraińskich w naszym mieście nieustannie rośnie. Aby lepiej poznać ich społeczność, UMCS na 17 kwietnia zaplanował Dzień ukraiński. Jego celem jest ukazanie współczesnej kultury ukraińskiej w różnych jej aspektach oraz przybliżenie dziedzictwa i bogactwa narodowego naszego wschodniego sąsiada. Wydarzenie ma pomóc w dążeniach do integracji mieszkańców i studentów Lublina z przedstawicielami społeczności ukraińskiej w naszym mieście. Inicjatywa ma również na celu promowanie dialogu polsko-ukraińskiego i budowanie przyjaźni między naszymi narodami.

Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych z tańca i rękodzieła. Uczestnicy dowiedzą się także, czym jest biały śpiew oraz będą mogli spróbować swoich sił pod okiem absolwentki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych - Анна Яцута. W programie również pokazy i degustacja kuchni ukraińskiej oraz projekcja filmu "Lublin wielokulturowy", opowiadającego o obrazie wielokulturowości miasta z punktu widzenia obcokrajowców.

Tego dnia chętni spotkają się z utalentowaną młodą pisarką Oleksandrą Iwaniuk. Autorka, politolożka i doktorantka na Wydziale Politologii UMCS zaprezentuje swoją powieść "Амор[т]е" o miłości i poświęceniu w obliczu wydarzeń na Euromajdanie oraz późniejszym konflikcie na wschodzie Ukrainy.

W dniu wydarzenia zainteresowani poznają także "zwyczaje kozackie" oraz wysłuchają występu "Royal Band", studenckiego zespołu z Lublina. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół pochodzący z Iwano Frankivska - "Tsvit Kulbaby", twórca takich folkowo-rockowych hitów jak Korolyeva, Ryzha czy Kucheri.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

17 kwietnia 2018 r. (wtorek)
ACK "Chatka Żaka"
ul. Radziszewskiego 16
wstęp: bezpłatny 

Aktualizacja
Zobacz relację wideoUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE