Reklama

Dane najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli dostępne już w internecie dla każdego.

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MS

Dane najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli dostępne już w internecie dla każdego. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło dane najgroźniejszych przestępców seksualnych. Są one ogólnodostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

     1 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło dane najgroźniejszych przestępców seksualnych. Są one ogólnodostępne na stronie MS w części: Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Znajdziemy tam wizerunki złoczyńców wraz z ich podstawowymi danymi.

– Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. 

 

– Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy Minister Sprawiedliwości.

 

Dodaje, że publiczne rejestry z danymi pedofilów funkcjonują na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Są dobrym sposobem na zapobieganie krzywdzie ofiar, bo pozwalają na skuteczną kontrolę takich przestępców.


Rejestr ten składa się z dwóch części: ogólnodostępnej oraz z ograniczonym dostępem, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucje zajmujące się opieką nad dziećmi.


W części ogólnodostępnej znalazły się dane i zdjęcie 768 przestępców. To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

 

W Rejestrze publicznym zamieszczone są także informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie wszystkie te osoby. Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób.


Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie. Każdy może z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości. 

Przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości mają wgląd do wszystkich danych zgromadzonych w Rejestrze z dostępem ograniczonym, gdzie znajduje się 2614 nazwisk, fotografii oraz PESEL skazanych. Natomiast dyrektorzy szkół, a także np. organizatorzy wypoczynku dla dzieci, mogą dowiedzieć się jedynie, czy osoba, którą chcą przyjąć do pracy, znajduje się w rejestrze.


Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE