Reklama

Czarny Piątek – kobiety z Lublina i Puław ruszają na Warszawę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Stadnicki

Czarny Piątek – kobiety z Lublina i Puław ruszają na Warszawę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek 23.03 o godzinie 16.00 odbędzie się ogólnopolski strajk. Protestujący spotkają się pod siedzibą PiS-u przy Nowogrodzkiej w Warszawie i wyrażą swój sprzeciw wobec zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Wśród nich znajdą się mieszkanki Lublina i Puław.


Pod hasłem #JedziemyNaWarszawę kobiety i mężczyźni z całej Polski organizują masowy protest wobec planu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Organizowane są autobusy, które darmowo dowiozą protestujących do Warszawy. Pieniądze na ten cel pochodzą między innymi ze zbiórki, która odbywa się na stronie zrzutka.pl. Jest to portal crowdfundingowy, gdzie każdy może wpłacić pieniądze na wybrany projekt. Z tego źródła pochodzą także fundusze na organizacje noclegów, plakatów, nagłośnienia i zabezpieczenia „Czarnego Piątku”.
Na strajk dojedziemy też z Lublina i Puław.  

- Ciężko mi uwierzyć, w to co się dzieje. Jedziemy do Warszawy, aby wyrazić sprzeciw wobec planów władzy. Chcemy pokazać solidarność kobiet z całej Polski, także z mniejszych miast - opowiada Elwira Borowiec, koordynatorka protestu w Puławach i Lublinie.

Darmowy autobus zatrzyma się w piątek o godzinie 11:00 w Lublinie, a następnie w Puławach. Pomieści on 70 osób. Wolnych jest jeszcze około 20 miejsc. Jak dodaje Elwira Borowiec, liczba ta maleje z godziny na godzinę. Szczegóły na temat transportu do Warszawy znaleźć można na facebookowym fanpage „Ogólnopolski Strajk Kobiet Lublin”.

Jeśli ustawa „Zatrzymaj aborcję” wejdzie w życie,  kobieta nie będzie mogła przerwać ciąży, nawet jeśli badania prenatalne wskażą duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Prowadzi to do całkowitej likwidacji legalnej aborcji w Polsce. Do odrzucenia projektu ustawy wzywają eksperci ONZ twierdząc, że może ona wyrządzić poważne szkody dla zdrowia i życia kobiet oraz naruszyć międzynarodowe zobowiązania Polski w dziedzinie praw człowieka.

Tego samego dnia organizowana jest także ogólnopolska akcja „Biały Piątek”. Zwolennicy „pro-life” ubiorą się na biało i o godzinie 15.00 odmówią Koronkę Miłosierdzia Bożego w intencji ochrony życia. W niektórych miastach odbędą się też białe marsze. Inicjatorką akcji jest Otylia Brendel.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE