Reklama

Co stan zagrożenia epidemicznego oznacza dla lubelskich przedsiębiorców?

Opublikowano:
Autor:

Co stan zagrożenia epidemicznego oznacza dla lubelskich przedsiębiorców? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Decyzją rządu 14 marca 2020 r. w Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, który ma zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa na terenie kraju. Zmiany dotyczą nie tylko życia codziennego obywateli, ale również funkcjonowania przedsiębiorców. Minister Zdrowia ograniczył, a w niektórych przypadkach zakazał, działalności, której prowadzenie związane jest z dużymi skupiskami ludzi.
Ograniczenia w dużej mierze dotyczą działu handlu. Na terenie całego kraju obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Zakaz szczególnie dotyczy handlu detalicznego prowadzonego przez najemców, których przeważająca działalność polega na handlu m. in. wyrobami tekstylnymi, odzieżowymi, meblami i sprzętem oświetleniowych, artykułami piśmiennymi i księgarskimi. Warto jednak zaznaczyć, że zakaz nie dotyczy sklepów spożywczych, aptek, drogerii, pralni, banków i placów finansowych prowadzonych w galeriach handlowych oraz wszystkich sklepów poza galeriami handlowymi, niezależnie od tego co sprzedają.
Od 14 marca 2020 roku do odwołania obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach. Warto jednak zaznaczyć, że zakaz nie obejmuje świadczenia usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub przygotowaniu i dostarczeniu. Ponadto zakazana została organizacja, promocja lub zarządzenie imprezami takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje czy spotkania. Na liście umieszczone zostało również prowadzenie miejsc spotkań, klubów, basenów, siłowni czy klubów fitness. Zamknięte do odwołania pozostaną obiekty noclegowe turystyczne i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania.
Wszystkie podjęte decyzje mają wpływ na funkcjonowanie pracodawców, a także ich pracowników. Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadza Specustawa jest możliwość polecenia pracownikowi zatrudnionemu na etacie wykonywania przez określony czas pracy zdalnej. Oprócz tego w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły ubezpieczony pracownik zwolniony od wykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem do lat 8, zyskuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Niektóre podmioty mogą skorzystać z ulg dotyczących podatków czy składek ZUS. Rząd proponuje między innymi: umorzenie zaległości podatkowych, odroczenie terminu zaległości podatkowych, rozłożenia na raty zaległości podatkowych czy ulgi w opłacaniu składek ZUS poprzez odroczenie, rozłożenie na raty czy umorzenie.

Więcej informacji dotyczących ulg, zostało umieszczone na stronie w zakładce Koronawirus – najważniejsze informacje dla przedsiębiorców. Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE