Reklama

Reklama

Na oczach kilkudziesięciu gapiów 17-latka biła 15-latkę kastetem. Świadkowie nagrywali. Wstrząsające wydarzenia w Brzozowie na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 17-letnia uczennica Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie na Podkarpaciu w biały dzień, na oczach kilkudziesięciu świadków, brutalnie pobiła się z 15-latką z Liceum Ekonomicznego. Użyła między innymi kastetu. Nikt bójki nie przerwał, wiele osób nagrywało ją za to komórkami i krzyczało: "dopier... jej!". Sprawą zajmują się już policja i kuratorium oświaty. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Reklama

Tę wstrząsającą sprawę ujawnił 6 października po południu portal KorsoSanockie.pl. Jak relacjonuje dziennikarka portalu, tego dnia rano do redakcji zaczęły spływać sygnały od zaniepokojonych mieszkańców, którzy donosili o wstrząsających wydarzeniach ze środy, 5 października. Czytelnicy informowali o "brutalnej ustawce", która miała miejsce pomiędzy dwiema szkołami średnimi - Zespołem Szkół Budowlanych i Liceum Ekonomicznym.

05.10 w Brzozowie doszło do bójki uczniów z zespołu szkół budowlanych na długiej przerwie, na terenie pozaszkolnym, całą sytuację nagrywało ponad setka uczniów, dziewczyna była bita kastetem w głowę (...). Nieprzytomna została zabrana karetką do szpitala, stwierdzono u niej wstrząs mózgu. Lokalne władze próbują zatuszować ten temat, ponieważ nie jest to pierwsza taka sytuacja w tym mieście, czy możecie zająć się tą sprawą?

- to wiadomość od jednego z czytelników (pisownia oryginalna).

Redakcja potwierdziła przebieg zdarzeń, nie ma jednak jasności co to tego, jak poważne obrażenia odniosła poszkodowana uczennica (policja nie potwierdziła w czwartek wersji o wstrząsie mózgu). 

Bójka nastolatek. Tłum nagrywał bicie 15-latki

Pewne jest, że do bójki doszło i że miała ona niezwykle brutalny przebieg. Redakcja dotarła do nagrań z tego zdarzenia. Przerażające jest, że tłum młodzieży stał z komórkami w ręce i nagrywał całe zajście, jednocześnie "dopingując" wulgarnie bijące się dziewczyny. Pojawiały się głosy z widowni, jak mają uderzać i gdzie "przypie...lić". Gdy w pewnym momencie jedna z uczestniczek bójki wyciągnęła coś z kieszeni, w tłumie pojawiły się komentarze: "Ja pier..lę, ona ma kastet!" 

Jedna dziewczyna z tłumu - spośród tylu osób przyglądających się - przez moment próbowała je rozdzielić, ale szybko zrezygnowała. Nagrania zajścia zostały opublikowane na YouTube. 

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie. Nie potwierdzili oni, że poszkodowana była nieprzytomna, doznała wstrząsu mózgu i została zabrana karetką. Obrażenia bitej kastetem dziewczyny nazywają "lekkimi". W sprawie doszło jednak do zatrzymań.  

Wczoraj, przed godz. 13:00, zostaliśmy powiadomieni o takim zdarzeniu. Jak wstępnie ustalono, pomiędzy dwiema nastolatkami w wieku 17 i 15 lat doszło do szarpaniny. W wyniku tego zdarzenia 15-latka doznała lekkich obrażeń. Do tej sprawy zostały zatrzymane dwie osoby,17-latka i 17-latek. Oboje są mieszkańcami powiatu brzozowskiego. Mogą mieć związek z tym zdarzeniem. Na tę chwilę trwają czynności policyjne mające na celu wyjaśnienie dokładnych okoliczności tego zajścia, a także udziału i roli tych zatrzymanych osób. 

- poinformowała rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie, aspirant Joanna Baranowska. 

Dyrektorzy szkół nie komentują, kuratorium zarządza kontrolę 

Jak udało się ustalić portalowi KorsoSanockie.pl,15-latka jest uczennicą Liceum Ekonomicznego w Brzozowie, natomiast 17-latka uczęszcza do Zespołu Szkół Budowlanych w tym samym mieście. Niestety z żadnym z dyrektorów nie udało się porozmawiać na temat tego zajścia. Sekretarka z "budowlanki" poinformowała dziennikarkę, że dyrektor jest zajęty i zapisała numer telefonu, jednak do momentu publikacji materiału do redakcji nikt nie oddzwonił. 

Pani dyrektor jest zajęta. Proszę próbować jutro, bo dzisiaj jest ciężki, intensywny dzień. Zastępca dyrektora jest obecnie na lekcji. Ja wiem, na jaki temat chce pani rozmawiać, dlatego to i tak tylko z panią dyrektor. Także dzisiaj nie, prosiłabym, aby dzisiaj nie przeszkadzać.

- powiedziała z kolei sekretarka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie. 

Według wielu rodziców sprawa jest bulwersująca i zagrażająca bezpieczeństwu uczniów. Zapytaliśmy Kuratorium Oświaty, jakie kroki zamierza podjąć. 

Mamy informację o tym, że takie zdarzenie miało miejsce. Tym zajmuje się w tej chwili policja, są prowadzone czynności wyjaśniające. Natomiast my jako kuratorium będziemy oczywiście naszym trybem, w ramach nadzoru, prowadzić kontrolę pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Odbędzie się również kontrola w szkole, jeśli chodzi o działalność dyrektora. Na razie czekamy na ruchy policji i dyrekcji. 

- informuje Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz, rzecznik Podkarpackiego Kuratora Oświaty. 

Rodzice pytają, czy musi dojść do prawdziwej tragedii? Czy w "ustawkach" ktoś musi zginąć?

Mieszkańcy Brzozowa, nie tylko rodzice uczniów, są zbulwersowani zajściem i twierdzą, że to nie pierwszy raz, kiedy dochodzi do tzw. ustawek pomiędzy uczniami. Martwi ich fakt, że nikt z tym nic nie robi, a problem jest bagatelizowany. 

Kiedyś w końcu dojdzie do prawdziwej tragedii. Chociaż, oglądając krążące w sieci filmiki z wczoraj, to mam wrażenie, że tragedia już się stała. Nikt nie wyrwał się z tłumu, aby rozdzielić te dziewczyny, nikt nie wyrwał jednej z nich kastetu, a wręcz przeciwnie, na buziach uczniów nagrywających były szerokie uśmiechy. Ciekaw jestem, czy zeszłyby im z twarzy, jakby poszedł jeden niefortunny cios i ktoś by zginał? To wygląda tak, jakby nikt nie panował nad współczesną młodzieżą. Ani wychowawcy, ani rodzice, zgubiliśmy gdzieś podstawowe wartości...i to jest tragiczne.

- mówi nam jeden z rodziców ucznia brzozowskiej szkoły.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również radcę prawnego, Pawła Poraszkę. Mecenas określił zdarzenie jako wstrząsające.

Sytuacja procesowa obu młodych kobiet uzależniona jest od ich wieku. Jeśli mają ukończone 17 lat, co do zasady będą odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie karnym, jeśli zaś są młodsze, to na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Chyba że biegli lekarze stwierdzą tzw. ciężki uszczerbek na zdrowiu, to wówczas także osoba, która ukończyła 15 lat, również może odpowiadać jak dorosły

- powiedział mec. Poraszka. I dodał:  

Całe zajście jest oczywiście skandaliczne. Nie może ujść uwadze karygodne zachowanie "publiczności" i atencja, jaka okazywana jest dziewczynie, która wyraźnie pierwsza rozpoczęła bójkę. (...) W mojej ocenie, już na podstawie samego nagrania, celowym byłoby rozważenie postawienia "kibicom" tej bójki zarzutu nieudzielenia pomocy z art. 162 par. 1 Kodeksu karnego

- zakończył mec. Paweł Poraszka. Sprawa ma charakter rozwojowy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy