Reklama

Reklama

Wiele rodzin wciąż nie wykorzystało bonu turystycznego. Przeczytaj ten tekst i załatw sprawę w 5 minut

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 770 tys. bonów nadal nie zostało aktywowanych. Łączna liczba bonów, które wciąż czekają na wykorzystanie (niektóre zostały aktywowane, ale nie są w części - lub w całości - wykorzystane), to ponad 2 mln. Tyle statystyki, najważniejsza rzecz jest taka: ważność bonów mija już 30 września.

Reklama

Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowali ponad 3,5 mln. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu, jak informuje ZUS, trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może się odbyć nawet po tym terminie.

Potrzebujesz pomocy? ZUS uruchomił specjalną infolinię

Osoby, które jeszcze nie aktywowały bonu, mogą to zrobić  na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon].  Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.

Osoby, które mają pytania dotyczące bonu, mogą zadzwonić na specjalną infolinię pod numer 22 11 22 111, czynną codziennie w godzinach 7–20. Mogą też wysłać wiadomość mailową na adres: bon@zus.pl.

Jak podkreśla ZUS, osoby, które obsługują infolinie i odpisują na wiadomości, odpowiedzą  zarówno na pytania osób uprawnionych do bonu, jak i podmiotów turystycznych, które realizują płatności bonem. Zakład informuje, że od początku uruchomienia infolinii obsłużonych zostało ponad 736 tys. połączeń telefonicznych i maili dotyczących Polskiego Bonu Turystycznego.

Bon turystyczny - w tych miejscach z niego skorzystasz 

Świadczenie zostało uruchomione dwa lata temu. Prezes ZUS, Gertruda Uścińska przyznaje, że cieszy się on dużym powodzeniem - szczególnie w okresie wakacji.

Realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Polską Organizację Turystyczną program ma na celu kryzysowe wsparcie branży turystycznej oraz planów wypoczynkowych polskich rodzin

- przypomina prezes Uścińska. Za pomocą bonu można płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na obozie harcerskim, sportowym, rekreacyjnym, czy w parkach rozrywki na terenie Polski. Pierwotnie świadczenie miało obowiązywać do końca marca 2022 r. Jednak prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której można z niego korzystać dłużej. Jeżeli więc nie złożyliście nadal wniosku o przyznaniu bonu, lub też nie zdążyliście go wykorzystać, to nadal możecie to zrobić, ale musicie się pospieszyć. 

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, w których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.plwww.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie, które przysługuje każdej rodzinie, która ma co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia. Wartość pomocy to 500 złotych  na osobę, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych 1000 złotych. Co ważne, świadczenie należy się również tym, których opiekunowie mieszkają i pracują za granicą. 

Wróć do początku tekstu i sprawdź pozostałe informacje w naszej GALERII. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy