Reklama

Bezpieczny przejazd kolejowy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: internet

Bezpieczny przejazd kolejowy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj od godziny 6 do godziny 22 trwa ogólnokrajowa akcja "Bezpieczny przejazd kolejowy". Policjanci współpracując z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zwracają uwagę na właściwe zachowania uczestników ruchu.


Dzisiaj na terenie całego kraju, czyli także w naszym województwie są prowadzone wzmożone działania policyjne ukierunkowane na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, strzeżonych oraz tych niestrzeżonych. Funkcjonariusze policji oraz Ochrony Straży Kolei dzisiaj w sposób szczególny zwracają uwagę na zachowania kierowców, rowerzystów oraz pieszych w obszarze torów oraz skrzyżowań dróg. Mundurowi przypominają także o przepisach i zasadach dotyczących poruszania się w danych miejscach.  

Zazwyczaj przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych jest lekceważenie przepisów ruchu drogowego. Wyjątkowo niebezpieczna jest próba przejścia lub przejechania przed zbliżającym się pociągiem. Lekceważenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, omijanie zamykających się rogatek lub już zamkniętych. Niestety uczestnikami tragedii na przejazdach są zazwyczaj osoby poruszające się pieszo po torach jak i również w miejscach niedozwolonych. Nie raz myśl „zdążę”, „jeszcze jest daleko”- kończy się tragicznym wypadkiem najczęściej śmiertelnym. 

Katastrofy na torach mają zawsze przykre skutki dlatego, że pociąg jest ogromną maszyną ważącą ponad kilkaset ton. Droga hamowania tak ogromnego pojazdu jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego pojazdu.  

Od początku roku na przejazdach kolejowych doszło do 37 wypadków z udziałem pieszych oraz pojazdów samochodowych, w tym odnotowano 12 ofiar śmiertelnych. Natomiast w miejscach niedozwolonych miało miejsce 37 wypadków z udziałem pieszych, gdzie 28 osób zginęło. 

Policja prosi o rozwagę w tak szczególnych miejscach jak tory kolejowe. Dodatkowo funkcjonariusze przypominają: dojeżdżając do przejazdu kolejowego powinniśmy zachować szczególną ostrożność;  gdy widzimy czerwony sygnał obowiązkowo zatrzymujemy się przed przejazdem kolejowym;  czekając przed przejazdem kolejowym, przez który przejeżdża pociąg, możemy ruszyć dopiero po całkowitym uniesieniu się szlabanu i wyłączeniu czerwonego sygnału; gdy jesteśmy świadkami zdarzenia natychmiast poinformujmy o tym policję i inne służby ratunkowe.     

Źródło: KWP Lublin

Poniżej przedstawiamy Państwu wynik eksperymentu jaki przeprowadziliśmy rok temu na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Łukowie, gdzie doszło do wielu śmiertelnych wypadków. Wyniki były zatrważające!
W ciągu 30 minut na 133 pojazdy prawidłowo zatrzymało się tylko 32 z nich!

Oto materiał wideo z tego eksperymentu:


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE