Reklama

Będzie taniej dla rozliczających PIT w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Będzie taniej dla rozliczających PIT w Lublinie  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedną z przyczyn ubytku dochodów Miasta z tytułu podatku PIT jest (poza niższym przyrostem płac) malejąca liczba mieszkańców. Gdyby wskaźniki zatrzymały się na poziomie sprzed 10 lat, tylko w 2020 r. w miejskiej kasie byłoby o prawie 90 mln zł więcej. Miasto wprowadzi szereg udogodnień dla mieszkańców rozliczających podatek w Lublinie. Pierwsze zmiany pojawią się w strefie płatnego parkowania.


– Biorąc przykład z innych miast, np. Warszawy, chcemy wprowadzić zróżnicowane stawki, które będą premiowały osoby dokładające się do kosztów funkcjonowania miasta i płacące podatki w Lublinie. Wyższe stawki będą dotyczyć osób, które korzystają z miejskiej infrastruktury, jednak podatki płacą w sąsiednich gminach. Będziemy dążyli do wprowadzenia szerokiej oferty zniżek dla osób mieszkających i rozliczających podatek dochodowy PIT w Lublinie. PIT to największe źródło dochodów miasta, wynoszące aż 1/4 wszystkich środków gromadzonych w budżecie. Docelowo, dzięki karcie mieszkańca, osoby te będą mogły korzystać z ulg w miejskim transporcie publicznym, a także kulturze i sporcie, a docelowo również u podmiotów prywatnych w sektorze edukacji, zdrowia czy gastronomii – zapowiada Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pierwsze zmiany pojawią się w abonamentach dla mieszkańców w strefie płatnego parkowania, korzystne stawki będą uzależnione od rozliczenia podatku dochodowego w Lublinie. Kolejne zmiany obejmą oświatę. Dodatkowe punkty przyjęcia do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych otrzymają osoby płacące podatki w Lublinie. Podobnie będzie z biletami długookresowymi komunikacji miejskiej. Przykładowo, w ostatnich latach, roczne dofinansowanie Miasta do funkcjonowania samej komunikacji miejskiej w Lublinie to koszt około 80-100 mln zł. Ponadto, trwają analizy dotyczące możliwości wprowadzenia zróżnicowania w opłatach w innych sferach finansowanych z budżetu Miasta. Dotyczy to m. in. biletów wstępu na wydarzenia kulturalne miejskich instytucji, opłat za baseny czy bilety wstępu na imprezy sportowe.

Od jednej osoby płacącej podatek w Lublinie rocznie do kasy miasta wpływa średnio 2,3 tys. zł. Premiowane byłyby osoby, które w swoim zeznaniu podatkowym wskazują Gminę Lublin, jako miejsce odprowadzania swoich podatków. W ubiegłym roku Miasto rozpoczęło akcję zachęcania do rozliczenia PIT w Lublinie. W tym roku także w ramach loterii „Rozlicz PIT w Lublinie” przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Zmiany w PIT

Po zmianach prawnych w systemie podatkowym szacuje się, że do kasy Miasta w 2020 roku nie wpłynie kwota 65 mln zł. Uszczuplenie wpływów z PIT wynika z obniżenia stawki podatku PIT z 18% do 17% (w skali miasta ubytek 35 mln zł), podniesienia kosztów uzyskania przychodów (19 mln zł) i zwolnienia z podatku PIT osób do 26 roku życia (11 mln zł). Dodatkowo, w przypadku zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nastąpi kolejny ubytek w dochodach Miasta w 2020 r. na poziomie około 11 mln zł. Dodatkowe uszczuplenie wpływów z PIT nastąpi w wyniku przebudowy funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i przeniesienia zgromadzonych w nich środków na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Strata ta, w przypadku Lublina, wyniesie ok. 10 mln  zł.

Zahamowany wzrost wpływów z PIT

W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost wpływów z tytułu udziału w podatku PIT dla Miasta Lublin wyniósł średniorocznie 7,9%. Wzrost ten został zahamowany i w 2020 r. wyniesie jedynie 0,22%. Gdyby pozostał na poziomie średniorocznym (od 2015 r.), do kasy Miasta wpłynęłaby kwota ponad 40 mln zł większa.

Wzrost kosztów Miasta

Rosną koszty funkcjonowania Miasta wynikające z presji płacowej, wzrostu płacy minimalnej do poziomu 2 600 zł (przewidywany koszt dla miasta w 2020 r. tylko z tytułu wynagrodzeń i składek od nich naliczanych to kwota około 13 mln zł), reformy oświaty, wzrostu cen energii i usług. Szczególnie widoczne było to także w przypadku przetargów na realizację inwestycji miejskich. Miasto borykało się z problemem wyższych ofert średnio o ok. 40-50% niż zaplanowane na zadaniach w oparciu o kosztorysy inwestorskie. Wzrost własnych wydatków bieżących w ciągu 5 lat to kwota blisko 340 mln zł.

Luka finansowa w oświacie

Ponadto Miasto Lublin odczuwa negatywne skutki finansowe będące wynikiem nałożenia przez państwo na samorządy szeregu zadań bez przekazywania wystarczających środków na ich realizację. Dotyczy to głównie oświaty i wychowania, pomocy i polityki społecznej oraz spraw obywatelskich i administracji publicznej. W celu prawidłowej ich realizacji Miasto przeznaczyło w ciągu ostatnich 5 lat kwotę ponad 670 mln zł. Sama luka finansowa w oświacie (liczona jako różnica między wydatkami, które powinny być finansowane z subwencji oświatowej a subwencją oświatową) w 2019 r. wyniesie ponad 160 mln zł.

Odpływ środków z budżetu

Patrząc na ostatnich kilka lat, w skali Miasta widać wyraźny odpływ środków z tytułu udziału w podatku PIT, co w części spowodowane jest procesem suburbanizacji. W zdecydowanej większości życie osób przeprowadzających się do gmin ościennych koncentruje się główniew Lublinie, gdzie prowadzą działalność i korzystają z infrastruktury (szkół, przedszkoli, żłobków, dróg, ścieżek rowerowych, nowych autobusów i trolejbusów, oferty kulturalnej czy sportowej). Gdyby liczba ludności Miasta pozostała na poziomie z 2010 r. do budżetu miasta w 2020 r. wpłynęłyby dodatkowe środki w wysokości prawie 90 mln zł. Ubytek dochodów z tej przyczyny na przestrzeni ostatnich 10 lat szacuje się na około 360 mln zł.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE