Reklama

Bazylika opowiada swoją historię - z wizytą u Dominikanów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Paśkucki

Bazylika opowiada swoją historię - z wizytą u Dominikanów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Oliwkowe ołtarze, czarno-biała posadzka i kolorowe polichromie w miejsce szarości. Jak wygląda odnowiona Bazylika ojców Dominikanów?

Upiększanie i wzmacnianie
Renowacji poddano prawie całą Bazylikę. Głównym celem remontu była konserwacja techniczna i wzmocnienie konstrukcji budowlanej kościoła. Na pierwszym planie znajdowały się zszycia licznych pęknięć w ścianach, odnowienie elewacji oraz renowacja dachu. Konserwatorzy odnowili ołtarze, posadzki i malowidła naścienne, przywracając im ich oryginalne kolory. Po zakończeniu prac remontowych na swoje miejsce powrócą odrestaurowane rzeźby i obrazy, w tym słynny "Pożar Lublina" z 1719 r.

Udogodnienia dla wiernych
W remont wpisane są także udogodnienia dla wiernych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych powstało dodatkowe wejście, prowadzące przez kaplicę Paryską. Schody i bariery architektoniczne zostały zastąpione wygodną dla wózków rampą. W całej Bazylice natomiast zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Kultura i rozrywka
Bazylika otwiera się na potrzeby kulturalne. W Kaplicy Paryskiej odbywać się będą kameralne koncerty.
- Nasz klasztor jest nazywany "Klasztorem w sercu miasta", ponieważ mnóstwo wydarzeń kulturalnych odbywa się u nas. Niektórzy mówią, że nasz kościół jest najlepszą salą koncertową w Lublinie i chcieliśmy usankcjonować to, co się tutaj dzieje - mówi przeor Klasztoru Ojców Dominikanów, ojciec Grzegorz Kluz. - Dochodziły do nas głosy, że jest faktycznie potrzeba stworzenia takiego miejsca, takiej sali koncertowej. Tych głosów było na tyle sporo, że nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem chętnych wykonawców, oni sami już się do nas zgłaszali - dodaje.

Koszt całego projektu wyniósł ponad 15 mln zł, z czego 13 mln to dotacje unijne. Remont ma zakończyć się w czerwcu, co nie oznacza końca prac restauracyjnych. Do wykończenia pozostaną ołtarze, obrazy, czy odtworzenie łuku tęczowego.

Zajrzeliśmy z kamerą do środka Bazyliki. Relacja pod adresem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE