Reklama

75. rocznica likwidacji getta na Podzamczu

Opublikowano: czw, 16 mar 2017 13:27
Autor: | Zdjęcie: biblioteka.teatrnn.pl

75. rocznica likwidacji getta na Podzamczu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk oraz Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zapraszają do udziału w obchodach 75. rocznicy likwidacji getta w Lublinie.

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam około 28 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt” – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. Sztab całej operacji znajdował się w Lublinie. Tu też w dniach 3 i 4 listopada 1943 roku została ona zakończona w ramach akcji „Erntefest” („Dożynki”). PROGRAM OBCHODÓW - 16 marca (czwartek)

  • 10.00 - Przejście władz miasta, młodzieży z lubelskich szkół oraz mieszkańców Lublina Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” na teren miejsca pamięci Umschlagplatz (początek na al. Tysiąclecia, od strony Wzgórza Zamkowego, miejsce po synagodze Maharszala)
  • 18.00 - Misterium „Światła i Ciemności” (Brama Grodzka, ul. Grodzka 21)
  • 19.00 - Oratorium „Opowieści z Nocy” (Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21)
W dniach 18 i 19 marca 2017 roku odbędą się spacery Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” dla mieszkańców Lublina prowadzone przez Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”.

Program spacerów Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”:

  • 18 marca (sobota), godz. 12:30 - spacer na Umschlagplatz
  • 19 marca (niedziela), godz. 10:00 – spacer granicami getta / godz. 12:00 – spacer na Umschlagplatz
Zbiórka przy schodach obok Zamku. Wstęp wolny!

Wernisaż wystawy „Dzielnice zagłady”

Z okazji 75. rocznicy „Aktion Reinhardt” i Zagłady Żydów Polskich dokonanych przez niemiecką III Rzeszę Państwowe Muzeum na Majdanku w dniu 16 marca organizuje wernisaż wystawy „Dzielnice zagłady” poświęconej prześladowaniom i eksterminacji Żydów w Lublinie połączony z prezentacją katalogu ekspozycji. Wydarzenie odbędzie się 16 marca 2017 roku o godzinie 16:30 w Trybunale Koronnym.

Źródło: lublin.euUDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE