Reklama

70 lat Duszpasterstwa Akademickiego KUL

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KUL

70 lat Duszpasterstwa Akademickiego KUL - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę 7 maja prowadzone przez ojców jezuitów Duszpasterstwo Akademickie KUL obchodzić będzie jubileusz 70-lecia działalności. Na uroczystości jubileuszowe przyjadą dawni duszpasterze akademiccy, absolwenci i przyjaciele duszpasterstwa.

Wspólne świętowanie rozpocznie się o godzinie 10.00 panelem dyskusyjnym „W poszukiwaniu prawdy… czyli o roli Duszpasterstwa Akademickiego w życiu młodego człowieka”. Głos zabiorą m.in. o. Rafał Huzarski SJ, o. Janusz Warzocha SJ, dr Aleksandra Gała, dr hab. Dorota Wójcicka-Migasiuk i dr Paweł Nowik.

O godzinie 12.30 w Kościele Akademickim sprawowana będzie uroczysta Msza św., po której nastąpi czas wspólnego wspominania, oglądania zdjęć i dzielenia się swoimi historiami z czasów duszpasterskich. Spotkanie zakończy się wspólną modlitwą w Godzinie Miłosierdzia oraz koncertem chóru Duszpasterstwa Akademickiego.

W związku z jubileuszem przygotowana została specjalna Księga Jubileuszowa DA KUL. Duszpasterze akademiccy serdecznie zapraszają wszystkich studentów, absolwentów i przyjaciół DA KUL do wspólnego świętowania!

Duszpasterstwo akademickie stanowi integralną część katolickiego uniwersytetu, od początku istnienia KUL duży nacisk położony był na rozwój duchowy studentów. Początkowo opieką duszpasterską otaczali studentów dyrektorzy Konwiktu Księży Studentów – jako pierwszy o. Jacek Woroniecki OP, następnie ks. Władysław Korniłowicz. W tym czasie na KUL działało kilka organizacji religijnych, m.in. „Odrodzenie”, „Sodalicja Akademików”, Koło Misjologiczne. W powojennych dziejach DA KUL ważną rolę odegrali o. Jerzy Mirewicz SJ – pierwszy jezuita, który objął obowiązki duszpasterza akademickiego i o. Hubert Czuma SJ – duszpasterz i opozycjonista, duchowy opiekun „Solidarności”, Honorowy Obywatel Miasta Lublina. Znaczący wpływ mieli także ks. Franciszek Blachnicki i ks. Wojciech Danielski – wykładowcy KUL i prekursorzy Ruchu Światło-Życie.

Od roku 1946 opiekę duszpasterską nad studentami KUL sprawują ojcowie jezuici. Duszpasterstwo Akademickie dziś to kilkanaście wspólnot i ruchów religijnych, poradnictwo duchowe, psychologiczne i rodzinne, autorskie kursy przedmałżeńskie, Akademicki Punkt Wolontariatu, cykliczne spotkania z serii „Duchowość Kobiety i Mężczyzny”, grupa dziewiąta sierpniowej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, październikowa pielgrzymka do Wąwolnicy, obozy zimowe i letnie oraz dni skupienia. Na co dzień działalność duszpasterstwa skupia się wokół Kościoła Akademickiego. Tutaj sprawowana jest codzienna Eucharystia, posługa sakramentalna, odbywają się nabożeństwa, rekolekcje i dni skupienia.

Od 1993 roku patronem KUL-owskiego duszpasterstwa jest Piotr Jerzy Frassati – włoski błogosławiony, patron młodzieży, studentów, ludzi gór oraz Akcji Katolickiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE