Reklama

36. rocznica Świdnickich Spacerów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Paśkucki

36. rocznica Świdnickich Spacerów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Świdnickie Spacery to niezwykła i odważna forma protestu przeciwko kłamstwom komunistycznej propagandy. Mieszkańcy tego miasta po raz kolejny pokazali, że pamiętają o swojej historii.

Dziś rozpoczęły się obchody 36. rocznicy Świdnickich Spacerów - niezwykłej formy protestu mieszkańców tego miasta przeciwko kłamstwom komunistycznej propagandy. Uroczystości zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku rozpoczęły się o godzinie 19:00 przy obelisku upamiętniającym Świdnickie Spacery, znajdującym się na placu przy fontannie. W tym miejscu nie zabrakło oczywiście przedstawicieli władz miejskich, członków NSZZ Solidarność, czy wreszcie tych, którzy osobiście uczestniczyli w tamtych protestach. Jak co roku - nie zabrakło symbolicznego spaceru ul. Niepodległości, nawiązującego do wydarzeń sprzed lat. O godz. 19:30 w sali kameralnej Centrum Kultury odbył się również koncert „Smak wolności” pod dyrekcją Marzeny Goc, w wykonaniu: Piotra Selima, chórów Arion, Salve Regis, św. Kingi, Tercji oraz chóru Gminy Kurów. Podczas imprezy mieliśmy przyjemność porozmawiać chwilę z Panem Andrzejem Wiśniochem - prezesem chóru Arion.
Lublin24.pl: Jak Pan ocenia inicjatywę obchodów Świdnickich Spacerów?
Andrzej Wiśnioch: Obchody Świdnickich Spacerów to bardzo dobry pomysł. Powiedziałbym, że jest to spełnienie obowiązku mówienia o historii, która stała się zaczynem naszej teraźniejszości. Historia powinna być w naszej pamięci, w naszej świadomości. To ona powinna uczyć przyszłości, dostarczać wzorców dla kolejnych pokoleń, które choć jej nie doświadczyły osobiście, to jednak powinny mieć świadomość swojej tożsamości, swoich korzeni. Kto może o Świdnickich Spacerach powiedzieć lepiej niż ich uczestnicy... W zdecydowanej większości osoby obecne na dzisiejszych obchodach - przed laty, pomimo PRL-owskich represji miały odwagę zamanifestowania sprzeciwu wobec władz, odwagę wyrażenia swojej tęsknoty do wolności. Pamiętajmy o tym.
Jak Pan wspomina tamten trudny okres?
Jestem świdniczaninem, więc historia naszego miasta nie jest mi obca. Moi rodzice byli wieloletnimi pracownikami WSK. Stąd tematy zakładu, miasta zawsze przewijały się w naszym życiu. W tamtym czasie studiowałem w Lublinie. Pamiętam strajki na lubelskich uczelniach – brałem w nich udział. Później wydarzenia stanu wojennego, Świdnickie Spacery itd. To wszystko utkwiło w mojej pamięci.
Co ciekawego mogliśmy dzisiaj usłyszeć w wykonaniu chóru Arion?
Dzisiejszy koncert  „Smak wolności” był finałem obchodów Świdnickich Spacerów. W koncercie  wystąpili: Piotr Selim, Chór Tercja, Chór Gminy Kurów - pod dyrekcją Bogdana Lipińskiego, połączone chóry Arion, Salve Regis, Św. Kingi - pod dyrekcją Marzeny Goc. Dodajmy, że Chór Arion i Chór Św. Kingi przygotowała do koncertu Magdalena Celińska.Rozmawiał: Mateusz Paśkucki
Foto: Mateusz Paśkucki


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE