Reklama

Wizyta delegacji UEFA i PZPN w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Wizyta delegacji UEFA i PZPN w Lublinie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Wizytacja stadionu Arena Lublin i robocza rozmowa z zespołem organizacyjnym EURO 2017 były głównymi punktami programu wizyty kilkunastoosobowej delegacji Europejskiej Unii Piłkarskiej UEFA i Polskiego Związku Piłki Nożnej, która dziś gościła w naszym mieście.

Delegacja sprawdzała stan przygotowania Lublina do organizacji przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej reprezentacji do lat 21. Pracownicy UEFA i PZPN zapoznali się z możliwościami technicznymi Areny Lublin. Zebrali informacje i warunkach, jakie stadion zapewnia dla wszystkich uczestników mistrzostw, zaczynając od drużyn i ich ekip, poprzez kibiców po dziennikarzy, głównie ze stacji telewizyjnych transmitujących mecze na żywo.

W ratuszu delegaci UEFA i PZPN rozmawiali z członkami zespołu przygotowującego EURO 2017 z ramienia urzędu miasta. Spotkali się również z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Miasta Lublin.

- Mistrzostwa to dla nas bardzo ważne wydarzenie, zarówno pod względem prestiżowym, jak i organizacyjnym. Mecze będą odbywać się jednocześnie z jubileuszem 700 – lecia Lublina. Cieszę się też, że dotrzymaliśmy słowa danego kiedyś przeze mnie prezesowi PZPN Zbigniewowi Bońkowi, któremu powiedziałem, że Lublin zbuduje stadion godny EURO 2017 i tak się stało – mówi Prezydent Krzysztof Żuk.

Członkowie połączonej ekipy UEFA i PZPN wysłuchali krótkiej prezentacji z głównymi informacjami o historii i teraźniejszości Lublina, z naciskiem na akademickość miasta i potencjał kulturalny z największymi imprezami kulturalnymi, jak Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów i Jarmark Jagielloński włącznie.

- Czujemy dużą energię w Lublinie i w zespole przygotowującym mistrzostwa w mieście – nie kryje Peter Nordenström z UEFA.

W części roboczej spotkania w ratuszu poruszono temat bezpieczeństwa publicznego, które będzie niezwykle istotne w czasie mistrzostw. Organizatorom imprezy chodzi o najwyższy poziom bezpieczeństwa zarówno w hotelach, na boiskach treningowych, a także w miejscach, gdzie będą gromadzić się kibice: na parkingach, w pojazdach komunikacji miejskiej i przede wszystkim na samym stadionie Arena Lublin i w jego bezpośrednim otoczeniu.

Delegację interesowały bardzo szczegółowe informacje, w tym zabezpieczenie ze strony policji i innych służb, a także przygotowanie służby zdrowia do udzielania pomocy w trakcie mistrzostw.

Delegaci UEFA i PZPN otrzymali także szczegółowe informacje na temat przygotowywanej przez Miasto Lublin organizacji ruchu wokół stadionu Arena Lublin w czasie dni meczowych, bazy hotelowej Lublina oraz założeniach promocji turnieju w przestrzeni miejskiej.

Jednym z ważniejszych tematów spotkania była infrastruktura sportowa poza stadionem, głównie boiska treningowe, które mogą służyć drużynom rozgrywającym swoje mecze w Lublinie. Ilość boisk istniejących już dziś wokół Areny Lublin oraz na stadionach przy al. Zygmuntowskich oraz Sygnału Lublin została bardzo pozytywnie przyjęta przez delegację UEFA.

Najważniejszy turniej po EURO 2016

- To drugi największy turniej międzynarodowy po tegorocznych mistrzostwach we Francji. Dlatego bardzo poważnie do tego podchodzimy – podkreśla Peter Nordenström.

Mistrzostwa Europy do lat 21 odbędą się w Polsce w dniach 16-30 czerwca przyszłego roku. Oprócz Lublina mecze odbędą się w Warszawie na Stadionie Wojska Polskiego oraz w Bydgoszczy, Krakowie, Kielcach, Gdyni i Tychach. Zagra w nich 12 reprezentacji młodzieżowych.

Turniej obecnych i przyszłych gwiazd futbolu

- W tych drużynach, które jeszcze walczą w eliminacjach są już znane nazwiska, które lada moment będą supergwiazdami piłki. I to jest jedno z haseł mistrzostw – przypomina Nordenström.

W turnieju będą mogli zagrać zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 1994 roku. Są wśród nich piłkarze z czołowych europejskich klubów dobrze znani kibicom piłki nożnej. W kadrach reprezentacji młodzieżowych, które mają duże szanse na zakwalifikowanie się do turnieju są m.in. Francuzi Anthony Martial (Manchester United) i Kingsley Coman (Bayern Monachium), Hiszpanie Hector Bellerin (Arsenal), Gerard Deulofeu (Everton) i Munir El Haddadi (FC Barcelona), Anglicy Calum Chambers (Arsenal) i Jordon Ibe (FC Liverpool).

W reprezentacji Polski do lat 21, której trenerem jest Marcin Dorna, będą zaś mogli zagrać niektórzy piłkarze, którzy obecnie grają w pierwszej kadrze prowadzonej przez Adama Nawałkę. Są to Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam), Bartosz Kapustka (Cracovia), Karol Linetty (Lech Poznań) i Piotr Zieliński (Empoli). Możliwe, że niektórych z nich zobaczymy na stadionie Arena Lublin w czasie EURO 2017.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE