Chcą ośrodka dla niepełnosprawnych dorosłych

region Ośrodek miałby zapewniać zarówno dzienną, jak i całodobową opiekę dla osób pozostających w najtrudniejszej sytuacji pod względem zabezpieczenia instytucjonalnego w okresie poedukacyjnym nie tylko na terenie gminy czy powiatu, ale także województwa.

Monika Mackiewicz

Opublikowano: 20 lipca 2020 17:00 | Aktualizacja: 20 lipca 2020 09:56

Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek, która na początku lipca otworzyła swoje biuro poselskie w Radzyniu Podlaskim, wyszła z inicjatywą, by utworzyć Lubelskie Porozumienie Bez Granic na rzecz Osób z Autyzmem. Zaprosiła do pracy radzyńską radną Marię Szajdę-Cupryn, której tematyka wspomagania osób z niepełnosprawnościami jest bardzo bliska. Efektem rozmów jest szansa, że na terenie powiatu radzyńskiego powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Takich ośrodków w województwie lubelskim jest kilka i są nieproporcjonalne do potrzeb. Opieką nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi zajmują się często członkowie ich rodzin, rezygnując z pracy zawodowej.

 

 - Chętnie przyjęłam zaproszenie do współpracy od poseł Anny  Dąbrowskiej-Banaszek. Problemy, sprawy rozwiązywania i nierozwiązywania trudności, jakie pokonują osoby i opiekunowie osób z autyzmem, są mi bardzo dobrze znane, również z życia. Mój syn Michał jest autystykiem - mówi Maria Szajda-Cupryn. Podkreśla, że podczas spotkania z wójtem Bork,  Radosławem Sałatą, otrzymała zielone światło na możliwość utworzenia na terenie gminy Borki centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla dorosłych osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób autystycznych i ze sprzężeniami, który błyskawicznie zainteresował się na poważnie tematem. Realizacją  merytorycznej strony projektu zajmuje się kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Anna Szalast. 

 

Proces przygotowania projektu do realizacji został poprzedzony analizą potrzeb. Ośrodek miałby zapewniać zarówno dzienną, jak i całodobową opiekę  dla osób pozostających w najtrudniejszej sytuacji pod względem zabezpieczenia instytucjonalnego w okresie poedukacyjnym nie tylko na terenie gminy czy powiatu, ale także województwa. Na lokalizację wybrano budynek po szkole we Wrzosowie.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.