Reklama

Reklama

Rekuperacja w domu - dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Rekuperacja w domu - dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Jeszcze do niedawna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła uchodziła za opcję luksusową. Dziś jednak coraz częściej uznawana jest za standard podczas budowy nowych domów. Do zalet rekuperacji zalicza się pozytywny wpływ na zdrowie domowników i znaczne oszczędności. To rozwiązanie cenione przez wszystkie osoby, które chcą, aby ich dom był ekonomiczny i energooszczędny. Jakie dokładnie korzyści można czerpać z tego systemu?

Reklama

Jak działa rekuperator?

Rekuperator stanowi serce omawianego systemu mechanicznej wentylacji. Jego zadaniem jest wymiana powietrza z uwzględnieniem jego optymalizacji. Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest przez umieszczoną w odpowiednim miejscu czerpnię. Po dostaniu się do systemu oczyszczane jest przez filtry. Na swojej drodze zostaje również ogrzane energią cieplną pobraną ze zużytego już powietrza. System dystrybucji rozprowadza je po całym budynku, a po zanieczyszczeniu usuwa na zewnątrz.

Do aspektów związanych z optymalizacją powietrza należą więc jego ogrzanie i oczyszczenie. Działanie systemu rekuperacji jest ponadto procesem ciągłym i samoczynnym. Dzięki ustawieniu odpowiednich parametrów można mieć pewność, że ilość świeżego powietrza w domu będzie odpowiednia dla określonej liczby mieszkańców. Do tego nie jest konieczne otwieranie okien ani żaden inny rodzaj ingerencji. Dlaczego jest to tak ważne?

Wpływ rekuperacji na zdrowie domowników

Przebywanie w nieodpowiednio wietrzonych pomieszczeniach może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Należy wiedzieć, że w takiej mieszaninie powietrza znajdują się:

  • bakterie i wirusy
  • kurz oraz wilgoć
  • grzyby, roztocza i inne alergeny
  • wysokie stężenie dwutlenku węgla.

Są to warunki niesprzyjające osobom z alergiami i chorobami układu oddechowego. U osób zdrowych wywołują ryzyko rozwinięcia się takich schorzeń. Inne systemy wentylacji często powodują duże straty energii oraz przedostawanie się do domu zanieczyszczeń z zewnątrz. Dzięki odpowiednim filtrom i odzyskiwaniu ciepła rekuperacja zapewnia alergikom wyższą jakość życia. Pozwala też zadbać o zdrowie dzieci i osób o osłabionej odporności.

Ile można zaoszczędzić na rekuperacji?

Rekuperator zaopatrzony w wymiennik ciepła pozwala znacznie obniżyć wydatki eksploatacyjne w okresie grzewczym. Poziom oszczędności szacuje się zwykle na ok. 50%.  Warto jednak wiedzieć, że oszczędności nie muszą dotyczyć wyłącznie chłodnych pór roku. Wentylację mechaniczną w swoim domu można też wyposażyć w urządzenie chłodzące powietrze w czasie letnim. Opcja ta pozwoli zrezygnować z klimatyzacji, co nie tylko wygeneruje oszczędności, ale też sprawi, że powietrze w domu będzie zdrowsze.

Planując montaż wentylacji mechanicznej warto też dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Wśród chętnie wybieranych rozwiązań pojawiają się m.in. systemy rekuperacji z dodatkową powłoką antybakteryjną. Zainwestowanie w samopoczucie domowników i redukcję kosztów eksploatacji z pewnością okaże się opłacalne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy