Nieterminowa spłata raty kredytu hipotecznego – jakie mogą być konsekwencje?
Należy wiedzieć, że zaciąganie każdego kredytu wiąże się z obowiązkiem terminowego spłacania rat. Co się dzieje w przypadku, gdy nie jest to możliwe? To zależy od rodzaju zobowiązania i długości zaległości. W przypadku kredytu hipotecznego można wymienić następujące scenariusz.
• Kilkudniowa zaległość
Zapomniałeś o terminie spłaty raty lub nie miałeś tego dnia środków na koncie? Jeśli uregulujesz należność w ciągu kilku dni, zwykle jedyne konsekwencje to nieprzyjemne powiadomienia o zadłużeniu lub telefon z banku. Ponadto spóźnienie będzie odnotowanej w Twojej historii BIK, przez co zdolność kredytowa ulegnie pogorszeniu.
• Opóźnienie powyżej 30 dni
Większy problem zaczyna się wtedy, gdy rata kredytu hipotecznego jest przeterminowana o 30 dni. W zależności od zapisu w umowie, już nawet po 7 dni od planowanego dnia spłaty bank nalicza odsetki. Ponadto takie opóźnienie jest także odnotowywane w historii kredytowej konsumenta. Natomiast jeśli dłużnik zaczyna zalegać z więcej niż 1 ratą pożyczki hipotecznej, mogą czekać go większe konsekwencje. Najgorszym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy kredytowej. Zwykle jednak bank podejmuje kroki umożliwiające spłatę nagromadzonego zadłużenia. Pojawiają się także wezwania. Jeśli jednak nie dojdzie do uregulowania płatności, instytucja ma prawo zająć nieruchomość i sprzedać ją, a uzyskane środki przeznaczyć na zadłużenie.
Warto jednak wiedzieć, że zanim dojdzie do zajęcia nieruchomości przez bank, kredytobiorca ma inne możliwości do wyboru.
Karencja w spłacie kredytu – co oznacza i w jaki sposób się z niej korzysta?
Karencja w spłacie kredytu pozwala na zawieszenie płatności części kapitałowej. W praktyce oznacza to jednak, że pożyczkobiorca nadal jest zobowiązany do uiszczania spłat odsetek zgodnie z harmonogramem dołączonym do umowy bankowej. Decydując się na takie rozwiązanie, możliwe jest poradzenie sobie z przejściowymi kłopotami finansowymi bez ryzyka wypowiedzenia kredytu czy zajęcia nieruchomości. Natomiast należy wiedzieć, że nie wszyscy mogą skorzystać z karencji w spłacie kredytu. Aby bank pozwolił na nią, pożyczkobiorca nie może mieć żadnych zaległości w dotychczasowych spłatach. Karencja dla kredytu hipotecznego może wynosić nawet do 5 lat. Dzięki niej pożyczkobiorca dalej zachowuje prawo do nieruchomości, może naprawić swoją sytuację finansową i nie ryzykuje negatywnym wpisem do BIKu. Natomiast należy liczyć się z tym, że koszt kredytu hipotecznego wzrośnie. Dlatego warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsza. Karencja spłaty kredytu hipotecznego to nie jedyny sposób na poradzenie sobie z należnościami.
W jaki sposób uzyskać zawieszenie kredytu hipotecznego?
Zastanawiasz się, nad karencją w kredycie hipotecznym, ale nie wiesz w jaki sposób ją uzyskać? Przede wszystkim sprawdź, czy Twój bank przewiduje możliwość zawieszenia czasowego spłat raty. Następnie złóż wniosek, który znajdziesz na aplikacji internetowej. Warto jednak wiedzieć, że karencja kredytu hipotecznego jest możliwa tylko dla osób, które jeszcze nie korzystały z wakacji pożyczkowych i nie mają żadnych zaległości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak uzyskać zawieszenie kredytu hipotecznego, kliknij w link: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zawieszenie-kredytu-hipotecznego/.
Co jeśli bank nie udzieli karencji w spłacie kredytu hipotecznego?
Jeśli Twój bank nie oferuje możliwości skorzystania z karencji w spłacie kredytu hipotecznego lub nie udzielił Ci zawieszenia rat, to nadal istnieje możliwość na uratowanie sytuacji. Wiele osób w takich okolicznościach decyduje się na pożyczkę refinansową, czyli przeniesienie zobowiązania do innego banku. W ten sposób możliwe jest uzyskanie niższej wysokości rat i korzystniejszych warunków. Warto jednak wiedzieć, że zwykle takie rozwiązanie wymaga pozytywnej historii kredytowej. Zatem osoby, które już mają zaległość powyżej 30 dni w spłacie zobowiązania, będą mieć trudność w refinansowaniu pożyczki.
Pomocne może być także zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na inne zobowiązania. W ten sposób pożyczkobiorca uzyska dodatkowe środki i zmniejszy wydatki w gospodarstwie domowym. Takie rozwiązanie zwiększy szansę na terminową spłatę rat za kredyt hipoteczny.
Natomiast nie należy ignorować wezwań o zapłatę. Najlepiej skontaktować się z bankiem i wypracować wspólny plan na uregulowanie należności. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie długów i utrzymanie umowy kredytowej. W innym wypadku sytuacja finansowa dłużnika jedynie ulegnie pogorszeniu i rozpocznie się proces windykacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.