reklama
reklama

Pielęgnacja kostki brukowej - praktyczne porady na każdą porę roku.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pielęgnacja kostki brukowej - praktyczne porady na każdą porę roku. - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPrzez cały rok należy dbać o kostkę brukową, aby móc cieszyć się estetyką i funkcjonalnością. Podejmowane przez właścicieli działania sprawią, że wydłuży się przede wszystkim jej żywotność. Oto kilka wskazówek na temat czynności pielęgnacyjnych.
reklama

Jak często należy myć kostkę brukową?

Kostka brukowa doceniana jest za wytrzymałość i możliwość dopasowania koloru do indywidualnych potrzeb. Jej wygląd z czasem będzie się zmieniał na skutek eksploatacji, jeżeli nikt nie zadba o czystą powierzchnię. Jedną z najważniejszych czynności jest mycie kostki brukowej, które powinno się wykonywać minimum dwa razy do roku. Przed okresem zimowym, jak również wiosną. Można pomyśleć także o myciu cztery razy do roku - także latem i jesienią, dzięki czemu na powierzchni będzie znajdowała się mniejsza ilość zanieczyszczeń. Do mycia najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa oraz specjalne preparaty, które dedykowane są do kostki brukowej. W sklepach można otrzymać specjalne płyny, które są w stanie pomóc zlikwidować zielony nalot, pojawiający się z czasem na kostce.

reklama

Co należy zrobić z chwastami?

W okresie zimowym jest spokój, ale począwszy od wiosny do późnej jesieni, pomiędzy kostkami będą pojawiać się chwasty, których należy się jak najszybciej pozbyć. Warto więc regularnie je usuwać, wyrywając je ręcznie. Ewentualnie, można spróbować domowy sposób, który podobno pomoże się ich pozbyć. Można do tego wykorzystać wrzątek (wystarczy wszystkie chwasty polać) lub sól i sodę (posypać). Niechciane rośliny będą powoli obumierać. Potem całość wystarczy tylko zamieść, aby pozbyć się zielonych odpadów i resztek soli oraz sody. Ewentualnie można kupić specjalny detergent razem z twardą szczotką drucianą. Do takich prac wykorzystuje się również palnik gazowy, ale w jego przypadku należy zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

reklama

Plamy trudne do usunięcia

Na kostce brukowej mogą pojawić się plamy trudne do usunięcia, które mogą pochodzić od auta, z farb, ptasich odchodów lub osadów wapiennych. Najważniejszą kwestią jest ich jak najszybsze usunięcie. Nie można tego zostawiać na ostatnią chwilę, ponieważ z czasem ich usunięcie będzie coraz trudniejsze. Oto sposoby, które należy wykorzystać przy usuwaniu poszczególnych zabrudzeń:

  • plamy z oleju samochodowego - należy wykorzystać pistolet do piaskowania lub sam suchy piasek. Całość należy zostawić na kilka chwil do momentu, aż piasek wchłonie tłuszcz. Potem całą powierzchnię należy zamieść i umyć środkiem przeznaczonym do mycia kostki;
  • ptasie odchody - preparat można przyrządzić przy pomocy octu lub kwasku cytrynowego rozmieszanego z wodą. Roztwór należy aplikować bezpośrednio na plamy i potem obficie spłukać wodą;
  • farba - tutaj również przyda się piaskowanie lub szlifowanie. Można do tego wykorzystać twardą szczotkę drucianą. Najłatwiej usuwa się świeże plamy po farbie;
  • osady wapienne - jest to ten rodzaj zanieczyszczeń, które nie będą miały negatywnego wpływu na samą kostkę. Nie ma konieczności ich usuwania. Jeżeli jednak jest potrzeba, można usunąć je wodą z myjki ciśnieniowej.

Czy kostkę brukową należy impregnować?

Kostka brukowa musi być impregnowana. Na szczęście, takich prac nie należy wykonywać często - co dwa lub cztery lata, aby móc wydłużyć ich trwałość oraz piękny wygląd. Aczkolwiek, należy wziąć pod uwagę to, że okres wykonywania impregnacji, uzależniony jest od kilku czynników - m.in. rodzaj materiału, warunki atmosferyczne, eksploatacja. Dzięki impregnacji będzie można zabezpieczyć pory w kostce, których nie widać gołym okiem. Preparat pomoże zabezpieczyć strukturę, dzięki czemu do środka nie będą przedostawały się zanieczyszczenia. W ten sposób usunięcie wielu plam (jakie zostały wymienione powyżej), nie będzie nikomu sprawiało żadnych trudności.

reklama

Długi okres użytkowania może sprawić, że kostka z czasem będzie się wykruszać. Można więc przeprowadzić uzupełnianie spoin, co też wpłynie nie tylko na estetykę, ale także funkcjonalność i bezpieczeństwo. W ten sposób nie trzeba będzie myśleć tak szybko o całkowitej wymianie. Regularna pielęgnacja kostki brukowej to czynności, które pomogą zadbać o nienaganny wygląd całej powierzchni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama