Oczywiście, większość dostępnych na rynku wtórnym samochodów jest warta zakupienia, z uwzględnieniem pewnych wad wynikających z naturalnego procesu zużycia. Jednakże łatwo można się też natknąć na egzemplarze powypadkowe, popowodziowe, z mocno cofniętym licznikiem, kradzione albo nadmiernie wyeksploatowane. Takie auta mogą okazać się skarbonkami bez dna, w ogóle nie nadawać się do użytkowania, a nawet sprowadzić na kupującego problemy natury prawnej. Toteż przed zakupem koniecznie należy zweryfikować, czy dany samochód w ogóle jest wart zainteresowania. W tym celu wystarczy sprawdzić historię pojazdu, dzięki numerowi VIN.
Numer VIN - co to takiego?
VIN samochodu to międzynarodowy numer, nadawany każdemu egzemplarzowi indywidualnie przez producenta. Znaleźć go można w dowodzie rejestracyjnym, na tabliczce znamionowej na podszybiu auta i - w zależności od producenta - na poszczególnych elementach nadwozia. Rzecz jasna, przed zakupem należy sprawdzić zgodność VIN-u w tych wszystkich miejscach. Zawiera on podstawowe dane na temat m.in. serii samochodu, producenta czy kraju pochodzenia. Te oraz wiele innych informacji można łatwo odczytać dzięki dekoderowi, który dostępny jest na stronach internetowych lub w aplikacji.Skoro numer VIN jest przetwarzany na konkretne informacje, nadawane mu przez producenta, pomaga on zweryfikować historię pojazdu. Stanowi najpełniejsze i najdokładniejsze źródło wiedzy o samochodzie. Wprawdzie nie uzyskamy dzięki niemu wszystkich szczegółów (takich jak data pierwszej rejestracji, bo tę wykonuje właściciel i zawarta jest w dowodzie rejestracyjnym), niemniej raport historii pojazdu udzieli ważnych wskazówek, jakie są niezastąpione przy zakupie używanego auta.
Numer VIN - jakie dane pozwala uzyskać?
Oprócz wyżej wymienionych informacji, w raporcie historii pojazdu uzyskanej dzięki numerowi VIN, znajdują się też inne ważne dane.Zalicza się do nich wyposażenie fabryczne samochodu. Można porównać, czy między wyposażeniem fabrycznym a aktualnym występują jakieś nieścisłości, jak chociażby brak poduszki powietrznej czy niezgodność urządzeń audio w kabinie - może to oznaczać powypadkową przeszłość samochodu. Sprawdzając oryginalne wyposażenie i datę pierwszej rejestracji, można także określić, czy części są oryginalne, czy też zastosowano niemarkowe zamienniki. Aby to zrobić, wystarczy sprawdzić oryginalne wyposażenie oraz datę pierwszej rejestracji.
Historia pojazdu po VIN pozwala również określić, czy w samochodzie nie dokonano korekty (cofnięcia) licznika przebiegu. Proceder ten jest nielegalny, acz niestety wciąż często stosowany przez nieuczciwych sprzedających.
VIN pomoże ustalić przeznaczenie samochodu: osobowy, dostawczy, itd.
Rzecz jasna, podczas zakupów auta używanego zawsze występuje ryzyko nabycia pojazdu powypadkowego, popowodziowego czy kradzionego. Sprawdzając historię pojazdu po VIN, można określić, czy samochód nie przeszedł poważnej kolizji (dostępne są też zdjęcia), nie został zalany przez powódź ani nie figuruje w bazie pojazdów skradzionych. Pozwala to uniknąć licznych kłopotów eksploatacyjnych, finansowych i prawnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.