Reklama

Reklama

Jak znaleźć pracę po studiach?

Opublikowano: śr, 27 kwi 2022 15:05
Autor:

Jak znaleźć pracę po studiach? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Osoby, które decydują się na zdobycie wykształcenia, często nastawiają się na to, że bez problemu będą w stanie otrzymać zatrudnienie, które związane będzie z obszarem ich edukacji. Choć znalezienie takiej pracy jest oczywiście możliwe, to jednak nim rozpocznie się przygodę na rynku, warto określić swoje oczekiwania oraz poznać czekające możliwości.

Reklama

Możliwości zatrudnienia po studiach - jakie są?
Wielu absolwentów studiów wyższych jest zdania, że praca po studiach koniecznie musi być bezpośrednio związana z ich przedmiotem kształcenia. Rzeczywistość często okazuje się jednak zgoła inna. Nie oznacza to jednak, że nie da się znaleźć pracy w swoim zawodzie - nic z tych rzeczy. Koncentrując się na rozwoju kariery związanej z kierunkiem swoich studiów, należy jednak poznać możliwości oferowane przez sam rynek pracy. Czym więc mogą zająć się studenci po ukończeniu konkretnych kierunków na uczelni wyższej?
Praca po studiach ekonomicznych, informatycznych i biologicznych - co warto wiedzieć?
Studenci, którzy ukończyli ekonomię, będą w stanie wykonywać takie zawody jak: agent ubezpieczeniowy, pośrednik nieruchomości czy także pracownik banku. To jednak nie wszystko, bowiem na zatrudnienie mogą liczyć również w wielu różnych firmach finansowych, doradczych lub audytowych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pracować w państwowych instytucjach, które zajmują się finansami i budżetowaniem.
Osoby, które ukończyły studia informatyczne, nie powinny mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy w IT w zarówno krajowych, jak i w międzynarodowych firmach, które zatrudniają specjalistów w różnych dziedzinach informatyki.
Na ilość pracy nie powinni narzekać także studenci, którzy za sobą mają kierunek biologiczny. Ten bowiem otwiera im drzwi do pracy jako laborant, wykonawca ekspertyz środowiskowych, a także naukowiec, czy też pracownik firmy, która zajmuje się farmacją lub bioinformatyką.
Studia humanistyczne - absolwenci na rynku pracy
Osoby, które skończyły studia humanistyczne, w zależności od tego, po jakim konkretnie są kierunku, mogą znaleźć zatrudnienie jako dziennikarz, specjalista ds. marketingu, tłumacz lub też nawet pracownik w instytucjach kultury. Możliwości jest wiele, dlatego szukanie pracy nie powinno być procesem długotrwałym.
Praca po studiach - jak ją znaleźć?
Może się jednak zdarzyć, że znalezienie pierwszej pracy po studiach będzie nieco cięższym zadaniem. Nie warto się jednak zniechęcać - każdy przecież od czegoś zaczynał. Absolwenci na rynku pracy, którym zależy na zwiększeniu swoich szans na zatrudnienie, powinni skupić się przede wszystkim na odpowiednim zaprezentowaniu się potencjalnemu pracodawcy. Duże znaczenie ma bowiem stworzenie właściwie wyglądającego CV, listu motywacyjnego, a niekiedy (w zależności od branży) również portfolio. Co więcej, dobrze jest również należycie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej - merytoryczność wypowiedzi oraz stosowna autoprezentacja z pewnością zostaną zauważone i docenione przez rekrutera.
Warto także wiedzieć, gdzie szukać - dobrym wyborem są sprawdzone portale, na których nie brakuje ofert pracy. Przykładem może być tutaj strona http://abk.wspa.pl/index.php/pl/2022/03/16/5684/.
Staż lub praktyki - czy warto się nimi zainteresować?
Wielu młodych ludzi często ma problemy ze znalezieniem pracy - spowodowane jest to dużą konkurencją na rynku. Co zrobić w takim przypadku? Otóż okazuje się, że dobrym wyborem może być aplikowanie na staż lub praktyki - nawet te darmowe, które znacznie łatwiej zdobyć. Takie rozwiązanie pozwoli przyswoić wiele nowych umiejętności oraz wiedzę, która w przyszłości może być pomocna w znalezieniu stałego zatrudnienia w konkretnej, poszukiwanej przez kandydata branży lub firmie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy