reklama
reklama

Jak rynek kryptowalut różni się od tradycyjnych rynków finansowych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak rynek kryptowalut różni się od tradycyjnych rynków finansowych? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Kryptowaluty przyciągają uwagę inwestorów z całego świata. Ogromne zyski kuszą zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy giełdowych. Rynek kryptowalut jednak znacznie różni się od tradycyjnych rynków finansowych. Rozpoczynając inwestycje w cyfrowe waluty, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pomogą one uchronić nas przed stratą pieniędzy.
reklama

Rynek kryptowalut jest nieregulowany

Na samym początku trzeba mieć świadomość, że rynek kryptowalut jest nieuregulowany. Chociaż pojawiają się pomysły na stworzenie przepisów prawnych, to jednak do pełnej regulacji jeszcze daleko. Według niektórych regulacje kryptowalut mogą im zaszkodzić – naruszyć ich podstawową wartość, jaką jest decentralizacja.

Należy jednak pamiętać, że regulacje pozwalają także chronić uczestników rynku. Obecnie dostępnych jest wiele projektów wątpliwej jakości. Część z nich powstała tylko w jednym celu – mają wyciągnąć pieniądze z kieszeni inwestorów.

Kryptowaluty charakteryzują się ogromną zmiennością

Rynek kryptowalut jest jak największa kolejka górska na świecie. Cena najpopularniejszych walut cyfrowych potrafi zmienić się o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent w ciągu zaledwie 24 godzin.

Wystarczy przez jakiś czas regularnie śledzić strony takie jak CoinMarketCap, aby na własne oczy zobaczyć zmienność kryptowalut. Inwestując w waluty cyfrowe, należy liczyć się z tym, że amplituda wartości portfela może być naprawdę wysoka.

Giełdy i aplikacje również mogą być niestabilne

Zagrożenie utraty środków związane jest nie tylko z kondycją projektów, ale również giełd i różnych innych aplikacji. W świecie kryptowalut niejednokrotnie miała miejsce sytuacja, w której inwestorzy tracili dostęp do swoich pieniędzy zdeponowanych np. na giełdzie. Ostatnim głośnym przykładem jest firma Celsius, która zablokowała wypłatę środków zgromadzonych przez klientów w ich aplikacji.

Z tego względu najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie kryptowalut są różnego rodzaju portfele – najlepiej sprzętowe. Inną opcją jest unikanie inwestowania przez giełdę. W jaki sposób można tego dokonać? Na przykład korzystając z usług firm oferujących fundusze ETF i ETN z ekspozycją na kryptowaluty – nie inwestujemy w krypto bezpośrednio, ale możemy na nich zarabiać.

Dywersyfikacja pomaga ograniczać ryzyko

Zasada ta dotyczy również tradycyjnych rynków finansowych, jednak w świecie walut cyfrowych szczególnie warto ją zastosować. Należy unikać inwestowania wszystkich swoich pieniędzy w jeden projekt. Dlaczego? Sprawdźmy to na przykładzie.

Konieczność dywersyfikacji świetnie tłumaczy sytuacja związana z projektem Terra. Chociaż Terra była ogromnym projektem zajmującym czołowe miejsca pod względem kapitalizacji, to jednak spotkał ją spektakularny upadek. Cena w zaledwie kilka dni spadła z przeszło 80 dolarów do mniej niż jednego centa. Rynek kryptowalut dopiero raczkuje i jeszcze trochę czasu minie, zanim zyska on większą stabilność.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama