reklama
reklama

Jak działa wycinarka CNC? Jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak działa wycinarka CNC? Jakie rodzaje są dostępne na rynku? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Rozwój technologii sprawia, że wycinarki CNC znajdują zastosowanie w wielu branżach. Także tych, w których do tej pory sięgano po inne rozwiązania. Jak działa takie urządzenie i z jakich metod cięcia może korzystać? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.
reklama

Jak działają wycinarki CNC?

Tradycyjne cięcie i obrabianie materiałów – wykorzystujące np. techniki manualne – ma sporo wad. Podstawową jest oczywiście zależność od indywidualnych umiejętności konkretnej osoby. Nawet jeśli są wysokie, precyzja i tak będzie pozostawiać sporo do życzenia. Zresztą – nawet najlepszy rzemieślnik nie będzie w stanie osiągnąć trzech cech kluczowych z punktu widzenia optymalizacji procesów, a więc powtarzalności, szybkiego tempa pracy i automatyzacji.

To dlatego przemysł zrewolucjonizowały wycinarki CNC. Jak wskazuje ich nazwa (Computerized Numerical Control, komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi) – za sterowanie urządzeniem odpowiada komputer. Rola człowieka, czyli operatora CNC, ogranicza się więc do wskazania parametrów cięcia.

Kompletny proces zakłada projektowanie przy użyciu programów CAD, a następnie przetworzenie tego projektu do postaci, z której będzie mogła skorzystać wycinarka, dzięki oprogramowaniu CAM. Współczesne urządzenie CNC wykorzystuje sieć czujników oraz elementów sterowania, które pozwolą zautomatyzować samo cięcie, a także wyręczyć pracowników w wielu czynnościach obsługowych czy diagnostycznych.

Różne rodzaje wycinarek CNC

Oczywiście wybór dostępnych urządzeń jest szeroki, a podstawowa różnica pomiędzy nimi dotyczy wykorzystywanej technologii cięcia. Od tego, którą z nich wybierzesz, zależą możliwości wycinarki CNC, ale rzecz jasna również koszty i sposób pracy. Poniżej znajdziesz przykładowe technologie, na których bazują wycinarki CNC firmy Eckert: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny. 
Zwróć uwagę na ich najważniejsze parametry: pomogą Ci wybrać odpowiedni model.

Wycinarki tlenowe

To najstarszy typ wycinarek CNC. Na przecinanie materiałów (przede wszystkim stali niskowęglowych) pozwala wykorzystanie gazów palnych oraz tlenu. Naturalnym ograniczeniem jest wobec tego temperatura zapłonu konkretnego materiału. To jednak dobre rozwiązanie między innymi przy cięciu blach. Charakteryzuje się wysoką ekonomicznością, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii może być również bardzo precyzyjna.

Wycinarka plazmowa CNC

Wysoką jakość cięcia, a przede wszystkim znaczną szybkość gwarantują wycinarki plazmowe CNC. Plazmowy łuk elektryczny umożliwia cięcie nawet grubych warstw metali. Z drugiej strony jego wadą jest ograniczenie materiałów, które można obrabiać w ten sposób – muszą przewodzić prąd elektryczny ze względu na właściwości plazmy.

Wycinarka wodna CNC

Strumień wody pod wysokim ciśnieniem (który można wzbogacić o ścierniwo) daje możliwość bardzo precyzyjnego i wydajnego cięcia zróżnicowanych materiałów. Poradzi sobie z metalami czy tworzywami sztucznymi, ale to również dobra wycinarka CNC do drewna, a nawet kartonu. Tę technologię wykorzystuje się również w obróbce ceramiki czy szkoła. To bez wątpienia bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu zakładach.

Wycinarka laserowa

Inną uniwersalną metodą cięcia jest laser. Pozwala na obróbkę niemal dowolnego materiału. Należy jednak liczyć się ze stosunkowo wysoką inwestycją. Poza tym pewnym ograniczeniem jest grubość materiału.

Wycinarki hybrydowe

Najlepsi dostawcy oferują urządzenia łączące w sobie dwie technologie. Stawiając na wycinarkę plazmową CNC z głowicą gazową lub wodną zyskasz większą elastyczność i więcej możliwości, dzięki którym będziesz w stanie lepiej planować procesy i minimalizować koszty.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama