reklama

Co stanie się z pieniędzmi, gdy dojdzie do bankructwa banku? Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co stanie się z pieniędzmi, gdy dojdzie do bankructwa banku? Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE...........

Co stanie się z pieniędzmi, gdy dojdzie do bankructwa banku? Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Dla wielu klientów instytucja, jaką jest bank, stanowi gwarancję bezpieczeństwa i nienaruszalności ich pieniędzy. Wiele w tym prawdy, jednak zarówno banki jak i wszelkie instytucje finansowe mogą zbankrutować. Bankructwo banku, to okoliczność trudna i dla klienta i dla banku. Przyjrzyjmy się zatem co robić w sytuacji, gdy jesteś klientem instytucji, w której masz zdeponowane oszczędności, i która ogłasza bankructwo bankowe. Czy jedynym sposobem wyjścia z opresji jest pilna pożyczka na dzisiaj, taka jak ta: https://finmatcher.com/pl/pozyczki/pilna-pozyczka-na-dzisiaj/, udzielana w pozabankowej instytucji finansowej? Sprawdźmy!

Upadek banku w Polsce: jak rozpoznać zagrożenie?

Klient bankowy ma niewiele narzędzi do rozpoznania zbliżającego się upadku banku i trudno mu prorokować, które banki w Polsce są zagrożone upadłością. Jednak przesłanki takie jak:

  • Obniżone oceny wiarygodności kredytowej przez agencje ratingowe,
  • Coraz trudniejsza komunikacja z oddziałami,
  • Negatywne doniesienia medialne,

powinny wzbudzić czujność klientów banku, którego doniesienia te dotyczą.

Gdy bank upada i już dojdzie do niewypłacalności, zwykle Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zawiesza jego działalność i ustanawia zarząd komisaryczny. Zostaje złożony wniosek o upadłość do sądu i rozpoczyna się proces likwidacji majątku banku i zaspokajanie jego wierzycieli.

Dla klientów oznacza to skorzystanie z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), który trzyma pieczę nad bezpieczeństwem zgromadzonych środków w banku.

Co dzieje się z depozytami w przypadku upadłości banku? BFG do jakiej kwoty?

Depozyty klienckie podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Jednak fundusz ten ściśle określa, jakie i kiedy środki zostaną zrefundowane. Ile BFG gwarantuje? Bankowy Fundusz Gwarancyjny, do jakiej kwoty wypłaci środki? Oto szczegóły gwarancji:

  1. Zwrot środków zgromadzonych w banku do wysokości 100 000 EUR dla jednej osoby,
  2. W przypadku rachunków wspólnych każdy ze wspólników jest objęty gwarancją wysokości 100 000 EUR,
  3. Zwrot środków następuje w terminie siedmiu dni od daty ogłoszenia upadłości banku,
  4. W szczególnych przypadkach, rozpatrywanych indywidualnie, limit gwarancyjny może zostać podniesiony do 200 000 EUR,
  5. Chronione depozyty to środki zgromadzone w polskich złotych oraz innych walutach.
  6. Depozyty przekraczające limit 100 000 PLN (poza szczególnymi przypadkami) mogą być odzyskane jedynie poprzez zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

Upadek banku w Polsce — jak duże ryzyko?

Czy znajdziemy obecnie banki zagrożone upadłością w Polsce w 2025 roku?

Wielu klientów bankowych zapewne uspokoi fakt, że zarówno w roku 2023 jak i 2024 nie odnotowano w Polsce upadłości banku. Nie było też żadnej przymusowej restrukturyzacji, a sektor bankowy odnotował wzrost wyników finansowych.

Zysk netto sektora bankowego w Polsce w roku 2023 wyniósł 27,56 mld PLN. Rok 2024 (do października) przyniósł zysk 35,2 mld PLN. Oznacza to wzrost procentowy o 122,6% roku 2023 i 46,2% roku 2024, w porównaniu do roku poprzedniego. Zatem: Czy banki upadną? Analizując przytoczone dane, nie wygląda na to, aby bankructwo banku w Polsce mogło zdarzyć się w najbliższej przyszłości.

Oto tabela przedstawiająca wyniki finansowe sektora bankowego w Polsce w latach 2020–2023 na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego:

Wskaźnik

2020 r.

2021 r.

2022 r.

2023 r.

Wynik finansowy netto (mld zł)

7,5

8,9

12,4

27,6

Suma bilansowa (mld zł)

2 344,0

2 556,7

2 723,5

2 994,8

Wartość kredytów sektora niefinansowego (mld zł)

1 140,0

1 192,4

1 169,4

1 147,2

Wartość depozytów sektora niefinansowego (mld zł)

1 629,0

1 537,0

1 637,0

1 803,4

Co z kredytem, gdy bank upada?

Dla posiadaczy kredytów udzielonych przez upadający bank w zasadzie niewiele się zmienia. Kredyt w dalszym ciągu należy spłacać według dotychczasowego harmonogramu, chyba że syndyk masy upadłościowej wskaże inny harmonogram.

A co się dzieje z kredytem, gdy bank zbankrutuje i przejmuje go inna instytucja finansowa? Obowiązki wynikające z podpisanej umowy są przenoszone na nowego właściciela, który ma obowiązek poinformować klienta banku o zmianie właścicielskiej i ewentualnych zmianach w harmonogramie spłaty.

A co się stanie, jak umowa o kredyt została zawarta, a środki nie zostały jeszcze wypłacone? Umowa o kredyt wygasa z dniem złożenia wniosku banku o upadłość.

Upadek banku — polska instytucja gwarancją bezpieczeństwa.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) to polska instytucja współpracująca z takimi organami jak Europejskie Forum Gwarantów Depozytów (EFDI) i Międzynarodowe Stowarzyszenie Gwarantów Depozytów (IADI) gwarantująca bezpieczeństwo depozytów. Usługi oferowane przez banki i Skoki podlegają bowiem stałym kontrolom i w przypadku zagrożenia niewypłacalnością instytucja nakazuje danemu podmiotowi restrukturyzację. I na przykład w przypadku powzięcia podejrzeń, że Bank Millennium bankrutuje, czy inny bank, dajmy na to Inbank, BFG podejmuje takie działania jak:

  1. Przejęcie banku przez inną instytucję finansową,
  2. Stworzenie instytucji pomostowej,
  3. Umorzenie lub konwersja zobowiązań,
  4. Wydzielenie praw majątkowych.

Jak dowodzi przytoczony powyżej fakt dobrej kondycji polskich banków, upadki banków w Polsce zdarzają się rzadko, a w razie zagrożenia uruchamiane są procedury Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo