W niedzielę "Wykopki kartoflane" w lubelskim skansenie. Zaplanowano pokazy i muzykę na żywo

kultura W najbliższą niedzielę (20 września) w godz. 11.30-15.00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się "Wykopki kartoflane". Oprócz pokazu wykopków, zaplanowano quiz dla rodzin i muzykę na żywo.

Joanna Niećko

Opublikowano: 19 września 2020 06:00 | Aktualizacja: 17 września 2020 15:06

Wykopki kartoflane

 

Do Polski w XVI wieku kartofle sprowadził król Jan III Sobieski, chcąc zrobić przyjemność swej żonie Marysieńce.  Z kolei na początku XIX wieku, ziemniaki stały się bardzo popularne, ratując Polaków od klęski głodu.

 

Na początek jesieni i jednocześnie w otatnich tygodniach września w Polsce przypadają wykopki ziemniaków. Na wsiach wykopki są okazją do świętowania np. wieczornych ognisk, śpiewów i pieczenia ziemniaków. 

 

Wykopki w skansenie

 

Muzeum Wsi Lubelskiej potrzymuje te tradycje. Wykopki odbędą się przy zagrodzie z Żabna, która mieści się w sektorze Wyżyna Lubelska, gdzie jest pole obsadzone ziemniakami. Oprócz możliwości obserwowania jak wyglądają wykopki, będzie można wziąć udział w dodatkowych atrakcjach. Same pokazy kopania ziemniaków będą prowadzone ręcznie - przy użyciu motyk i kopaczki konnej. Z kolei z myslą o dzieciach i rodzinach zaplanowano quiz i zabawy plastyczne z użyciem ziemniaków. Pracy na polu będzie towarzyszyć kapela, która zagra piosenki o jesiennej tematyce. Również tego dnia o 16.00. w kosciele z Mataczyna na terenie skansenu zostanie odparwiona msza święta. 

 

Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy 9 zł.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.