Reklama

Reklama

"Projekt OKNO" w Lublinie. W witrynie Cafe Heca pojawi się obraz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

"Projekt OKNO" w Lublinie. W witrynie Cafe Heca pojawi się obraz - Zdjęcie główne

Rusza ogólnopolski Projekt OKNO, w ramach którego przed Bożym Narodzeniem w witrynach skpeów, kawiarni, księgarni i punktów usługowych pojawią się instalacje młodych artystów | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W witrynie Cafe Heca w centrum miasta pojawi się obraz autorstwa Michała Myszkowskiego. To możliwe dzięki ogólnopolskiemu Projektowi OKNO - Chcemy również pokazać, że wydarzenia kulturalne mogą dziać się wszędzie - wyjaśnia organizator akcji.

Reklama

Projekt OKNO

Rusza ogólnopolski Projekt OKNO, w ramach którego przed Bożym Narodzeniem w witrynach skpeów, kawiarni, księgarni i punktów usługowych pojawią się instalacje młodych artystów. Projekt jest realizowany w 14 miastach: w Białymstoku, Częstochowie, Gdyni, Kaliszu, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Sopocie, Szczecinie, Tarnowie, Toruniu, Wrocławiu oraz Żyrardowie. Autorami są finaliści 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W tym gronie znaleźli się: Natalia Galasińska, Veronika Hapchenko, Maja Janczar, Agata Jarosławiec, Adam Kozicki, Anna Kwiatkowska, Małgorzata Mycek, Michał Myszkowski, Grażyna Monika Olszewska, Karolina Pawelczyk, Anna Rutkowska, Ewelina Węgiel, Jan Eustachy Wolski, Bożena Wydrowska, Katarzyna Wyszkowska.

Chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na wyzwania i trudności, przed którymi stanęli lokalni przedsiębiorcy w trakcie pandemii koronawirusa. Dzięki prezentacji prac w przestrzeni publicznej efekty współpracy między przedsiębiorcami a artystami będzie mógł zobaczyć każdy, kto przechodzi obok. Z kolei artystyczne zagospodarowanie witryn ma umożliwić mieszkańcom kontakt ze sztuką, co w trakcie pandemii jest utrudnione.

- Ogólnopolski cykl wystaw OKNO ma formę wymiany doświadczeń młodych artystów, studentów wkraczających na rynek sztuki, z osobami z innych grup zawodowych. Tematyka projektu oscyluje wokół wspólnoty doświadczenia – w dobie pandemii i kryzysu ekonomicznego wszyscy, niezależnie od wykonywanego zawodu, stanęliśmy przed licznymi wyzwaniami i trudnościami - komentuje Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, która jest organizatorem akcji. - Poprzez organizację wystaw chcemy również pokazać, że wydarzenia kulturalne mogą dziać się wszędzie – zarówno w mniejszych, jak i większych miastach, w galeriach oraz poza nimi, że sztuka współczesna może być atrakcyjna wszędzie i dla każdego. 

W Lublinie obraz w Cafe Heca

W Lublinie instalacja w postacji obrazu pojawi się w witrynie kawiarni Cafe Heca przy ul. Hipotecznej w centrum miasta. Autorem jest Michał Myszkowski - malarz, grafik i twórca video studiujący na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

- Michał Myszkowski w swojej pracy inspiruje się twórczością naiwnego malarza Juliana Bajkiewicza, która towarzyszy artyście od momentu zainicjowania projektu OKNO. Finalista APH zetknął się z twórczością Bajkiewicza trzykrotnie, za każdym razem podczas pobytu na Lubelszczyźnie. Artysta zauważył, że właściciel kawiarni Heca Cafe ma bardzo podobne podejście do świata co malarz naiwny. Obaj mają ogromne poczucie humoru i dystans. To nastawienie bardzo zainspirowało Michała Myszkowskiego, który postanowił wypełnić przydzieloną mu witrynę scenkami rodzajowymi, stylizowanymi na malarstwo nieprofesjonalne - podsumowuje prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy