Park Ludowy został oddany do użytku 63 lata temu – aktualnie trwa jego rewitalizacja. Na jakim etapie są prace?

kultura Dokładnie 63 lata temu, 21 lipca 1957 rok w Lublinie do użytku został oddany Park Ludowy. Obecnie miasto prowadzi jego intensywną rewitalizację.

oprac. RW

Opublikowano: 21 lipca 2020 12:31 | Aktualizacja: 22 lipca 2020 06:34

W Parku Ludowym prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem i odnowiony Park Ludowy powinien zostać otwarty dla mieszkańców późną jesienią. Widać już efekty wielomiesięcznych ciężkich robót, ponieważ obecnie trwają prace ponad powierzchnię ziemi. Zakończyła się budowa drenaży i rowów odwadniających, aktualnie kończy się wymiana podbudowy pod alejki. To najbardziej niezbędne prace – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

 

W parku będzie łącznie ponad 8 km alejek. W ostatnich miesiącach bez względu na niesprzyjającą pogodę trwały wymiany ich podbudowy. Warstwy nośne zostały wymienione i umocnione – nowe charakteryzować się będą odpowiednimi dla tego podmokłego terenu parametrami. Warstwy zostały wymienione już w 85% alejek. Niedługo wykonawca przystąpi do ich asfaltowania. Po zakończeniu ich budowy zostaną zamontowane lampy oświetleniowe.

 

Ze względu na wspomnianą specyfikę terenu, pod całym Parkiem został zbudowany skomplikowany system odwadniający. Aktualnie woda jest już prowadzona drenami odwadniającymi do rowu melioracyjnego, skąd kierowana jest na nowo do przepompowni, a następnie do rzeki Bystrzycy.

 

Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe do Parku. Wytyczono łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków, wygrodzono 3 wybiegi dla psów, a budowa placu zabaw dobiega końca. W miejscu dawnego amfiteatru powstaje dydaktyczny ogród wodny. Prace przy fontannie, budynkach toalet oraz technicznych obsługi fontanny są już na finiszu. Pozostały drobne prace wykończeniowe. Konstrukcja kładki nad Bystrzycą jest już niemal gotowa – drewniany podest zostanie wykonany jeszcze w tym miesiącu. Kończy się także budowa zejść do rzeki oraz przystani kajakowej. Podczas ostatniego etapu prac zamontowane zostaną siłownie zewnętrzne oraz mała architektura. Całość będzie bacznie obserwowana przez zamontowane 34 kamery monitoringu.

 

Warto wspomnieć, że jeszcze w ubiegłym roku wytyczono tzw. pumptracki, czyli naturalne tory rowerowe o trzech poziomach trudności. To dość nietypowe rozwiązanie w tego typu miejscach. Park z założenia w dużym stopniu przeznaczony będzie dla tzw. małych kołek, czyli rolkarzy, deskorolkarzy i użytkowników hulajnóg.

 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.