Majówka nad Bugiem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: splywbugiem.eu

Majówka nad Bugiem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Małe miejscowości nad Bugiem posiadają swoje tajemnicze, a zarazem urokliwe miejsca, które warto odwiedzić.


Majówka to czas, kiedy możemy odpocząć, zrelaksować się i jednocześnie zwiedzić miejsca, które do tej pory były nam nieznane.  Przygotowaliśmy kilka ciekawych miejsc znajdujących się nad Bugiem, które zachęcają do odwiedzenia i atrakcji, z których warto skorzystać.

Spływ kajakowy rzeką Bug „Powitanie Bobrów”

Od 2002 roku organizowane są spływy kajakowe na szlaku Poleska Dolina Bugu– Świerże – Hniszów – Siedliszcze – Wola Uhruska – Zbereże – Wołczyny – Sobibór – Włodawa – Różanka – Kuzawka gm. Hanna. Cała trasa to łącznie 110km. Jest to czas, kiedy można spędzić czas z rodziną i najbliższymi na łonie natury, podziwiając jednocześnie widoki dzikiej rzeki Bug. Istnieje możliwość doboru długości trasy do swoich możliwości.


foto. splywbugiem.eu
Spacer parkiem podworskim w Świerżach
Zespół dworsko-parkowy w Świerżach założony został na przełomie XVIII i XIX wieku. Podczas II wojny światowej pałac wraz z większością budynków został zniszczony. Do dnia dzisiejszego w bardzo złym stanie zachował się budynek zarządu folwarku, spichlerz oraz budynek gospodarczy. Przy wejściu do parku dworskiego stoi zniszczony budynek wartowni. Na terenie parku rosną dęby o obwodzie ponad 4 metrów, sosny oraz inne zabytki przyrody. W 1992 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego.  Park jest uznawany za najładniejszy w regionie. Uroku dodaje piękna aleja grabowa oraz aleja kasztanowa. Wśród drzew znajdują się dwie sadzawki i mały ciek wodny z murowanym mostkiem. Naturalną granicę parku od wschodu stanowi malownicze zakole Bugu. Rok temu Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej uporządkowało park. Postawiono drewniane ławeczki, na których można odpocząć i podziwiać widoki natury.

Cmentarz żydowski w Świerżach 
Cmentarz społeczności żydowskiej zamieszkującej kiedyś w Świerżach. Powstał prawdopodobnie w XIX wieku. Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Obecnie na nieogrodzonym obszarze około 0,36 ha zachowało się kilka uszkodzonych macew.

Dąb Bolko w Hniszowie
Dąb Bolko – około 650-letni dąb szypułkowy, pomnik przyrody chroniony od 1959 roku, rosnący w pofolwarcznym parku. Jego obwód wynosi 870 cm, co stawia go w szeregu największych dębów w Polsce, a wysokość 29 m. Dąb Bolko ma wyjątkowo okazałą koronę o wymiarach 34x30m.  Według legendy pod drzewem wypoczywał Bolesław I Chrobry w trakcie wyprawy na Kijów.


foto. Internet
Pałac Suchodolskich w Dorohusku
Pałac barokowy z XVIIIw., wzniesiony przez dziedzica Dorohuska, Michała Maurycego Suchodolskiego na wysokiej skarpie nadbużańskiej. Obecnie obiekt jest wyremontowany, część pomieszczeń zajmuje biblioteka oraz ośrodek kultury i sportu. Przy pałacu znajdują się pozostałości XVIII w. parku z klasycystycznymi nagrobkami kamiennymi rodziny Suchodolskich. 


foto. Internet
Nadbużański szlak rowerowy
Przez miejscowość Dorohusk biegnie czerwony szlak turystyczny o długości 288 km, od Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa. Przebieg szlaku: Janów Podlaski – Pratulin – Lebiedziew – Kostomłoty – Kodeń – Jabłeczna – Sławatycze – Włodawa – Dorohusk – Dubienka – Gródek – Hrubieszów.

Zalew Husynne
Powstał w latach 60-tych ubiegłego wieku przez zalanie nieużytków. Jest zasilany wodami rzeki Udal. Położony na terenie gminy Dorohusk, na skraju wsi Husynne, Turka i Zanowinie. Zalew oddalony jest od Chełma o 30 km. Husynne może cieszyć się pięknem okolicznej przyrody i panującym tam spokojem. Na wschodnim brzegu zbiornika jest wyznaczone kąpielisko, które otacza piaszczysta plaża. Do udanego wypoczynku zachęcają pomosty, boisko do gry w siatkówkę, lokale z małą gastronomią oraz pole namiotowe. Zalew cenią sobie także wędkarze. Husynne jest jednym z najlepszych łowisk lina w Polsce. W zbiorniku panują także idealne warunki dla szczupaka, karpia, karasia, leszcza, płotki i okonia. Część zalewu posiada status użytku ekologicznego, gniazdują tu rzadkie gatunki ptaków: rybitwa białoskrzydła i białowąsa.




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE