reklama
reklama

Biskup Mieczysław Cisło w Chodlu: Jesteśmy tutaj po to żeby wskrzeszać pamięć historią (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieDuchowny wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żydów z Chodla zamordowanych 80 lat temu przez Niemców, w ramach akcji „Reinhardt”.
reklama

Pamiątkowa tablica zawisła na ścianie Urzędu Gminy w Chodlu. W środę została uroczyście odsłonięta przez przedstawicieli władz województwa lubelskiego oraz gminy Chodel.

 

CZYTAJ TAKŻE:

 

- Uroczystość ta, jest symbolicznym aktem pamięci, pokłonem, który jako ludzie cywilizowani winni jesteśmy społeczności żydowskiej. Społeczności, która przez szereg lat w Chodlu mieszkała i Chodel współtworzyła. Społeczności, która na Chodlu odcisnęła trwały ślad – przypomniała Karolina Rzedzicka, wójt gminy Chodel.

reklama

 

Z inicjatywą upamiętnienia Polaków narodowości żydowskiej mieszkających przed laty w gminach województwa lubelskiego, których  zamordowali Niemcy w latach 1942 – 1943, wyszedł Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. W każdej gminie zawiśnie symboliczna tablica. Taka jak ta odsłonięta w Chodlu.

 

- Pamięć jest najważniejsza. Jeżeli chcemy żeby nas zapamiętano godnie, to my musimy pamiętać o naszych mieszkańcach, którzy tutaj żyli, razem tworzyli społeczność lokalną – podkreślał sekretarz województwa, Tadeusz Szymanek.

 

W uroczystości brali udział mieszkańcy i młodzież szkolna, która złożyła przy odsłoniętej tablicy wiązankę kwiatów. Podobnie, jak i delegacje samorządowców.

reklama

 

Modlitwy odmówili biskup lubelski Mieczysław Cisło i proboszcz parafii w Chodlu, ks. Ryszard Denys. Biskup w swoim wystąpieniu nawiązał do historii obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. I mówił o powinności jaka stoi przed współczesnymi.

 

- Po to tu jesteśmy, żeby na polskiej ziemi Żydzi i Polacy żyli w braterstwie, żeby nie był nienawiści do Żydów tylko dlatego, że są innej narodowości. I to jest Ewangelia, tak nas uczy Jezus Chrystus – mówił do zgromadzonych biskup – emeryta Mieczysław Cisło.

Jak podkreślał, nie może tak być, żeby w pamięci historycznej Polaków nie było pamięci też o tych, którzy tutaj współtworzyli z nami historię. - Winniśmy im pamięć i wdzięczność za ten wkład, jaki dali Żydzi w nasze dziedzictwo narodowe – apelował. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama