Reklama

Reklama

Gornicy z LW Bogdanka dostaną podwyżkę. Porozumienie płacowe podpisane

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: LW Bogdanka

Gornicy z LW Bogdanka dostaną podwyżkę. Porozumienie płacowe podpisane   - Zdjęcie główne

foto LW Bogdanka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie 9892 zł brutto wyniesie średnia płaca w Lubelskim Węglu Bogdanka. Jakie jeszcze ustalenie zawiera porozumienie czterech związków zawodowych z zarządem spółki?

Reklama

Przypomnijmy, że 22 grudnia ub. r. Związek Zawodowy „Przeróbka” jako jedyna z organizacji pracowniczych działających w Lubelskim Węglu „Bogdanka” nie zgodził się na porozumienie płacowe zakładające 10 proc. wzrost średniego miesięcznego wynagrodzenia i pozostawał przy postulacie 15 proc. podwyżki. Niezgoda jednego z czterech związków nie pozwalała na podpisanie porozumienia.

W czwartek, 20 stycznia „Przeróbka” zorganizowała protest przed siedzibą zarządu LW Bogdanka, w czasie której górnicy skandowali m. in.: "Gdzie jest nasza godna płaca?".

Jednak w poniedziałek, 24 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich czterech związków zawodowych, na którym wypracowano wspólny front, czego efektem jest podpisane wczoraj porozumienie. Wszystkie związki, łącznie z „Przeróbką”, zgodziły się na 15 proc. podwyżkę, czyli średnią płacę w wysokości  9892 zł brutto.

„Zgodnie z tym od stycznia tego roku wzrosną stawki zaszeregowania o 10 procent na każdej grupie. Natomiast dodatki do przepracowanych dniówek wzrosną od miesiąca lutego. Kwoty dodatków będą następujące: 25 złotych na dniówkę zjazdową, 15 złotych na dniówkę dla pozostałych pracowników produkcyjnych na powierzchni, 10 złotych na dniówkę dla pozostałych pracowników nieprodukcyjnych na powierzchni” – poinformował ZZ „Przeróbka”.

Jednocześnie zmniejszono gwarancję zatrudnienia z pięciu do 2,5 lat. A odszkodowanie za rozwiązanie umowy nie z winy pracownika będzie wynosiło 12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

„Ponadto ustalono dodatkową kwotę dla ścian, przodków, niebezpiecznych przebudów oraz remontów szybów, zbiorników retencyjnych i wszystkich innych pracowników spółki, przebywających w rejonach ścian i przodków powyżej 50 proc. dniówki – 15 zł na dniówkę oraz 20 zł na dniówkę dla przebywających w rejonach ścian strugowych. Także od lutego wzrośnie kwota posiłku regeneracyjnego 22 zł/ rbdn” – czytamy w komunikacie „Przeróbki”.

I dodają, że nie będzie zmiany organizacji czasu pracy, co budziło niezgodę protestujących górników.

Artykuł pochodzi z portalu tubalecznej.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy