reklama
reklama

Szlak Lubelskiego Koziołka. Wyjątkowa atrakcja dla mieszkańców i turystów [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

IMPREZOWNIAW Lublinie powstaje szlak lubelskich koziołków. Na jego mapie znajdziemy już siedem rzeźb, które ustawione są w różnych częściach Lublina. Sprawdźcie, gdzie je znajdziecie i co one symbolizują.
reklama

Szlak Lubelskiego Koziołka daje możliwość oprowadzenia mieszkańców oraz turystów po najciekawszych miejscach w Lublinie. Każdy koziołek w szlaku podnosi atrakcyjność codziennego spaceru po mieście.Warto więc wybrać się na poszukiwania lubelskich koziołków. Może być to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Szlak Lubelskiego Koziołka


Koziołek Onufry

Onufry stoi na schodach lubelskiego ratusza. Symbolizuje on postać Onufrego Koszarnego, który urodził się w 1933 roku w Hucie Dzierążyńskiej niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Był wieloletnim miejskim trębaczem.

reklama

Od 1991 roku Onufry grał w południe hejnał Lublina, przy ważnych okazjach, świętach i na początek sesji Rady Miasta. Przez prawie 25 lat z uznaniem można było podziwiać  jego kunszt. Hejnalista cieszył się ogromnym szacunkiem i budził wielką sympatię wszystkich mieszkańców Lublina, przyjezdnych gości i turystów.

Koziołek Kazik

Kolejnym koziołkiem jest Kazik. Znajdziemy go przy Bramie Krakowskiej. Kazik to imię pochodzące od Króla Kazimierza, za którego panowania został stworzony ten element fortyfikacji, jakim jest Brama Krakowska.

Koziołek ma dwa symbole: pierwszy to poziomica, symbolizująca odchylenie Bramy Krakowskiej o około 70 cm od pionu. Drugi, to klucz, który jest nawiązaniem do legendy o zegarmistrzu, Panu Lutowskim, przez którego zegar miejski wskazywał nieprawidłową godzinę.

reklama

Światowid

Światowida znajdziemy przy ul. Grodzkiej przed wejściem do Warsztatów Kultury w Lublinie. Jeśli wiecie, gdzie wisi Sztukmistrz z Lublina na pewno znajdziecie również koziołka.

Koziołek został ufundowany przez Orange Polska dla upamiętnienia wkładu Lublina w rozwój technologii i produkcji włókien światłowodowych. Lublin był pierwszym ośrodkiem w Polsce i jednym z czterech na świecie. Obecnie włókna światłowodowe stanowią najnowocześniejszą technologię przesyłu danych zapewniając najwyższa jakość usług telekomunikacyjnych.

Koziołek LuCek

reklama

LuCka znajdziemy w restauracji 2Pi Er, na najwyższym piętrze Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. To wręcz wymarzone miejsce dla niego, gdyż jest wątkowym koziołkiem, i to właśnie tu zadomowił się na ławeczce tarasowej z kawą i laptopem.

Koziołek Staś

Koziołek Staś stanął przy jednym z najstarszych szpitali w Lublinie i cieszył oko nie tylko pacjentów szpitala ale również wszystkich przechodniów. Mowa tu oczywiście o Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 znajdującym się przy ul. Staszica.

Szarytka Marianna

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo ważną częścią swej działalności uczyniło opiekę nad osobami biednymi, starszymi, chorymi oraz opuszczonymi dziećmi. Siostry zostały sprowadzone do Lublina w 1730 roku do Kościoła św. Wojciecha, do którego przylegał Szpital św. Łazarza, następnie po blisko stu latach, władze miasta przeniosły fundację wraz ze „szpitalem szarytek” do klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Poczętkowskiej (obecnie Staszica).

Dlatego też Szarytka Marianna stanęła również przed SPSK nr 1 w Lublinie. Znajdziecie ją po przeciwnej stronie co koziołka Stasia.

VETek

Weterynaria, podobnie jak medycyna, sięga zarania dziejów, kiedy ludzie odkrywali, że można leczyć siebie i swoich najbliższych – również zwierzęta, które już w Starożytności, traktowane były przez człowieka z szacunkiem. Starano się im pomagać, jak było to na tamte czasy możliwe.

Dlatego też przed Kliniką Weterynaryjną przy ul. Szmaragdowej stanął VETek. Całodobowa Klinika Weterynaryjna Szmaragdowa 24/7 doktora Pawła Adama Muchy funkcjonuje od czerwca 2018 roku. Od roku 2002, w tym miejscu znajdowała się Lecznica Weterynaryjna CHIRON-WET, której właścicielem był również dr Paweł Adam Mucha.

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama